Autonomiczne drony w Libii atakowały ludzi


06/23/2021

To nie jest o bliskiej czy niedalekiej przyszłości. To się dzieje tu i teraz. Według ujawnionego niedawno raportu ONZ armia Libijska używała autonomicznych dronów, które same namierzały i atakowały żołnierzy.

Dotychczas wiele się mówiło o zagrożeniach jakie niosą ze sobą autonomiczne drony używane przez wojsko. Pojawiały się liczne apele, aby ograniczyć ich produkcję. Teraz jednak kwestia stała się realna i na naszych oczach zmienia się sposób w jaki wojsko podchodzi do walki poprzez wykorzystanie autonomicznych dronów bojowych.

Autonomiczne drony w raporcie

W raporcie ONZ możemy przeczytać, że autonomiczne drony używane były w czasie walk w Libii od wiosny 2020 roku. Stosowała je kontrolowana przez libijski rząd armia, która wspierana jest przez siły tureckie. To właśnie Turcy dostarczyli maszyny STM Kargu-2, które bez udziału człowieka rozpoznawały i atakowały poszczególne cele. Jednym słowem: autonomiczne drony są już w stanie samodzielnie prowadzić operacje militarne. Co ciekawe wspominał o tym gen. Skrzypczak o czym niedawno pisaliśmy na łamach naszego portalu.

Wspomniany raport ONZ jest pierwszym oficjalnym aktem, który dokumentuje użycie autonomicznych dronów bojowych do walki przeciwko ludziom. Organizacje pozarządowe od dawna apelowały do rządów i przywódców państw o stworzenie zawczasu odpowiedniego traktatu zabraniającego stosowanie autonomicznych dronów bojowych do walki. Organizacje te obecnie wskazują, że moment na wprowadzenie odpowiednich przepisów już minął skoro świat dowiedział się o stosowaniu tego typu broni na polu walki.

„Drony atakowały konwoje i wycofujących się żołnierzy. STM Kargu-2 zostały zaprogramowane do atakowania celów bez informowania o tym operatorów” – czytamy w raporcie ONZ.

Do ataku doszło podczas starć libijskiej armii rządowej z Libijską Armią Narodową dowodzoną przez Khalifa Haftara. STM Kargu-2 był wyposażony w ładunek wybuchowy i nie posiadał połączenia – jak to określa raport – między „operatorem, a amunicją”. Oznacza to tyle, że maszyna mogła samodzielnie podjąć decyzję o detonacji ładunku.

Czytaj więcej: Roboty na wojnie. Gen. Skrzypczak snuje wizję przyszłości – Robotyka

Nie tylko ONZ zwraca uwagę na autonomiczne drony i zagrożenie jakie ze sobą niosą. Human Right Watch, jedna z organizacji pozarządowych w 2020 roku apelowała o stworzenie prawa, które zakazywałoby stosowania tego typu broni. Apel poparło wówczas 30 państw, ale w obliczu doniesień ONZ problem będzie się nasilał.

Autonomiczne drony to zło?

Z jednej strony maszyny, które same podejmują decyzję o rozpoczęciu ataku budzą ludzki niepokój. Z drugiej strony eksperci zwracają uwagę, że maszyna jest mniej omylna od człowieka. W wywiadzie dla portalu Onet.pl gen. Waldemar Skrzypczak przekonywał, że dzięki zastosowaniu dronów na wojnie unikniemy zabijania cywilów.

Jednocześnie w innym wywiadzie dla tego samego portalu Skrzypczak wyraził przekonanie, że drony wyposażone w sztuczną inteligencję mogą stanowić jednak zagrożenie dla człowieka. W momencie kiedy zostanie źle zaprogramowany lub zostaną mu dostarczone błędne dane. Należy pamiętać, że mimo wszystko to człowiek programuje drona i dostarcza mu informacje. Cały czas, to człowiek będzie stał za sterami takich maszyn. Zmniejszy się tylko jego bezpośredni udział, ale czy jednocześnie zmniejszy się odpowiedzialność za pomyłki?

Źródło: onet.pl. wnp.pl, spectrum.ieee.org, un.org

Autor: Mateusz Tomanek

Zobacz też:


Największe Targi Automatyki Przemysłowej i Robotyki w Polsce!
Czy roboty przewyższają koszty zatrudnienia?
Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw