07/13/2021
Wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji sprawiło, że coraz więcej robotów jest autonomicznych. Od militarnych dronów, które same decydują kiedy otworzyć ogień przez roboty wykorzystywane do dostarczania przesyłek do autonomicznych robotów chroniących ludzi.
Roboty coraz bardziej i odważniej wkraczają w nasze życie – mam świadomość, że zdanie jest truizmem. Dla jednych wykorzystanie algorytmów sztucznej inteligencji we różnych typach robotów jest przerażające, ale dla niewielu osób jest to coś pożądanego. Większość przeciętnych mieszkańców naszego globu jest raczej sceptycznie nastawiona do robotów funkcjonujących niezależnie od człowieka. Już teraz wojsko wykorzystuje autonomiczne drony, które same podejmują decyzje o otarciu ognia do wyznaczonych celów. Pisaliśmy niedawno o takim przypadku w czasie wojny w Libii.
Do listy autonomicznych robotów dołączają właśnie maszyny, które mają ochraniać ludzi. Zaawansowana technologia pozwoliła na skonstruowanie nazwanego Westy. Zbudowany został przez firmę, która już teraz sprzedaje roboty przeznaczone do ochrony ludzi. Firma Knighscope, która stoi za Westym ma w swojej ofercie 5 różnych modeli autonomicznych robotów chroniących. Nie przypominają one robotów typu RoboCup czy T-800 z filmu Terminator, ale swoją funkcję spełniają. Westy patroluje ulice zamkniętego osiedla w Las Vegas.
Autonomiczne roboty ochroniarze
Model, który patroluje i ochrania ulice osiedla w Las Vegas to K5. Ma nieco ponad 1,5 m wysokości i do funkcjonowania wykorzystuje sztuczną inteligencję. Dysponuje pięcioma kamerami, dzięki którym może obserwować otoczenie wokół siebie, a ponadto wyposażony jest w urządzenie do skanowania tablic rejestracyjnych. Algorytmy sztucznej inteligencji potrafią zidentyfikować zeskanowane tablice.
Inny model K5 pracuje w jednym z kasyn w miejscowości Reno w stanie Nevada. Oprócz standardowych kamer posiada także kamerę podczerwieni. Jego głównym zadaniem jest kontrola i ochrona stref wyłączonych dla osób postronnych. Gdy tylko zauważy takie działania, to alarmuje osoby odpowiedzialne za ochronę w kasynie.
Mimo tego, że roboty takie jak K5 już teraz są dostępne, to eksperci wskazują, że wkrótce na rynku zaczną się pojawiać maszyny, które będą wyposażone w więcej urządzeń peryferyjnych. Przewiduje się, że do 2027 roku rynek robotów chroniących będzie warty nawet 4 mld dolarów. Nowe technologie dadzą robotom jeszcze większe możliwości, co może poważnie wstrząsnąć całą branżą ochrony ludzi i mienia, wskazują eksperci. Biznes liczy z kolei, że kolejne generacje robotów wyraźnie wzmocnią możliwości zapewnienia ochrony także poprzez inwigilację.
Czytaj: Inteligentne zabawki. Zagrożenie czy szansa? – Robotyka
Możliwości robotów chroniących
Robotyczny ochroniarz jest bardziej mobilny i dokładniejszy niż człowiek, który może przeoczyć ślady pożądanej aktywności. Dzięki wykorzystaniu sieci 5G patrolować większe obszary oraz trudno dostępne tereny. Wbudowane sensory pozwalają na skanowanie każdego centymetra obszaru. Komunikacja z dronami pozwala z kolei na skanowanie najbardziej trudno dostępnych terenów.
Długość pracy robotycznego ochroniarza zdecydowanie przewyższa możliwości człowieka. Autonomiczny robot ochroniarz jest w stanie pracować praktycznie przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przy minimalnym zaangażowaniu człowieka. Wbudowane wyposażenie w postaci czujników i sensorów są w stanie wykryć podejrzaną działalność i natychmiast wysłać ostrzeżenie do odpowiednich osób czy służb.
Choć wiele osób pracujących w branży ochronarskiej może obawiać się, że takie roboty jak K5 zabiorą im pracę, to w rzeczywistości może być zupełnie inaczej. Dzięki oprogramowaniu, sztucznej inteligencji i różnego rodzaju czujnikach robotyczni ochroniarze mogą odciążyć pracowników od części zadań. Dzięki temu będą mogli skupić się na innych czynnościach.
Nie jest pewne w jakim stopniu autonomiczne roboty będą w stanie wyręczyć ludzkich pracowników ochrony. Pewne jednak jest, że tego typu maszyny mogą i będą mogły inwigilować otoczenie, co może narazić je na różnego rodzaju ataki osób przeciwnych takim praktykom. Może więc dojść do sytuacji, w której człowiek będzie potrzebny do ochrony… robota ochroniarza.
Autor: Mateusz Tomanek