Autonomiczny robot do rozbrajania min morskich


09/21/2021

Rząd USA podpisał kontrakt z firmą RE2Robotics opiewający na kwotę 9,5 mln dolarów. Firma ma skonstruować autonomicznego robota, który będzie samodzielnie mógł rozbrajać miny morskie.

Miny morskie, to bez wątpienia ogromne zagrożenie. Z bronią tego rodzaju trudno się mierzyć, ale jeszcze trudniej jest jej pozbycie się z dna morskiego. Dotychczas zajmowali się tym wyspecjalizowani nurkowie, co łączyło się z narażaniem ich na ogromne niebezpieczeństwo. Nad problemem postanowiła pochylić się amerykańska marynarka wojenna, która podpisała niedawno kontrakt na budowę wyspecjalizowanego robota morskiego, który będzie automatycznie rozbrajał miny morskie.

Kontakt wart jest 9,5 mln dolarów. Robota zbuduje z kolei mieszcząca się z Pitssburghu firma RE2 Robotics, która już wcześniej wykonywała podobne konstrukcje. Całkowicie autonomiczny robot będzie wyposażony w ramiona robotyczne RE2 Sapien Sea Class, które pozwolą mu na umieszczanie na dnie urządzeń neutralizujących miny morskie. Ramiona te były już wcześniej zaprojektowane dla Office of Naval Research. W komunikacie firmy czytamy, że posiadają one zwartą, odporną i elektromechaniczną konstrukcję. Charakteryzują się wysokim stopniem zręczności. Posiadają one 6 stopni swodoby, nadgarstki oraz łokcie, co zwiększa sprawność ramion. Co ważne, ramiona są w stanie podnieść pod wodą ciężar o wadze do 5,2 kg.

Ponadto robot ma mieć zaimplementowany zaawansowany system detekcji komputerowej oraz oprogramowanie zapewniające mu autonomiczne działanie.

„Wykrywanie i neutralizowanie WBIED* oraz podwodnych materiałów wybuchowych stanowi obecnie duże wyzwanie dla nurków, ponieważ jest to skrajnie niebezpieczne zadanie. Nasz robot poprawi bezpieczeństwo osób wykonujących tą pracę. Dzięki niemu marynarka wojenna będzie w stanie automatycznie lokalizować i neutralizować miny i materiały wybuchowe znajdujące się na dnie oceanów” – powiedział prezes generalny firmy RE2 Robotics, Jorgen Pedersen.

Wykrywanie oraz neutralizacja zagrożenia jakie płynie z min morskich to jednak nie jedyne zadania jakie będą czekały robota M2NS. Dzięki precyzyjnym ramionom robotycznym będzie również mógł być stosowany do inspekcji podwodnych instalacji czy urządzeń.

Dlaczego autonomiczny robot?

Analizując oficjalny komunikat wydany przez firmę RE2 Robotics można się zastanowić dlaczego robot ma być autonomiczny i samodzielnie usuwać zagrożenia. Czy w tym przypadku prościej nie byłoby go wyposażyć w moduł sterowania, za który byłby odpowiedzialny operator? Tak się składa, że odpowiedź na to pytanie znajdujemy na łamach naszego portalu. W czerwcu tego roku ukazał się bowiem artykuł Koła Studenckiego AGH Marines, którego członkowie budują podwodnego robota. Możemy w nim przeczytać, że problem ze zdalnym starowaniem podwodnym robotem tkwi w wodzie, która tłumi fale radiowe.

Źródło: resquared.com, interestingengineering.com

Autor: Mateusz Tomanek

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica