Bezzałogowy szybowiec SelFly – eksperymentalny pojazd latający


Z inicjatywy pięciu osób, powstaje bezzałogowy szybowiec SelFly, który zostanie zrzucony z wysokości 30 km. Jego lotem będzie sterował innowacyjny autopilot na bieżąco uczący się pilotażu. Start nastąpi w lecie 2011 roku.

Na poziomie 30 kilometrów panują warunki podobne do kosmicznych – ciśnienie bliskie zeru, temperatura sięgająca -70st.C, czerń zamiast błękitnego nieba. Na takie wysokości dolatują balony meteorologiczne, relatywnie tańsze w stosunku do lotów na orbitę okołoziemską. Pozwalają pojedynczym ludziom, często hobbystom na “dotknięcie” kosmosu. Takim balonem zostanie wyniesiony samolot stworzony w ramach projektu.

Szybowiec SelFly będzie ważył około 5 kilogramów, natomiast rozpiętość jego skrzydeł wyniesie 3 metry. Na pokładzie znajdzie się autopilot, który w samodzielnym procesie nauki zbuduje w swojej pamięci model sterowania pojazdem, a także model otoczenia. Urządzenie sterujące będzie pozbawione głównej wady tego rodzaju produktów: zawodzenia w przypadku zmiany warunków. Elastyczny algorytm dostosuje się do silnych wiatrów, zmiany gęstości powietrza, a także uszkodzeń mechanicznych.

Eksperyment będzie przeprowadzany pod pełną, naziemną kontrolą. Łączność radiowa o dalekim zasięgu, w każdej chwili pozwoli na przejęcie sterowania nad pojazdem. Ponadto, na stację naziemną przez cały czas będzie przesyłany obraz z kamery pokładowej.

SelFly jest realizowany przez zespół składający się z pięciu osób. Prace wykonywane są w wolnym czasie, w ramach hobby. Koordynator, Rafał Grochala, tak wyjaśnia powody powstania projektu: “Po co? By zwyczajnie robić coś kreatywnego, ciekawego i przy okazji zyskać doświadczenie w konkretnych dziedzinach.”

W przyszłości zaistnieje możliwość rozwinięcia szybowca do postaci “atmosferycznego satelity”. Pojazd, przebywając przez dłuższy czas na dużych wysokościach, będzie mógł wyręczyć drogie satelity krążące na ziemskiej orbicie – umożliwi wykonywanie zdjęć, obserwowanie pogody, a także wyniesie urządzenia służące komunikacji.

Pierwszy, testowy lot niektórych podzespołów nastąpi we wrześniu bieżącego roku. Właściwy szybowiec wystartuje w lecie w 2011 roku. Postępy w pracach można śledzić na stronie: http://selfly.wordpress.com , a także w portalu Robotyka.com, który jest patronem medialnym projektu.

Rafał Grochala
zarat@op.pl
Projekt SelFly
http://selfly.wordpress.com

Źródło: http://selfly.wordpress.com

Zobacz też:


Nowy algorytm AI zaprojektowany dla robotyki
Autonomiczne lotnisko przyszłości
Czworonożny robot chodzi i obsługuje przedmioty jednocześnie
Możliwość zautomatyzowania procesu lutowniczego
Tematyka numeru 4/2024 miesięcznika “Napędy i sterowanie”
Robot do eksploracji jaskiń na Marsie
Roboty do walki z pożarem
„Inteligentne roje” maleńkich robotów
Interfejs robota opanował delikatny dotyk