Biżuteria ze smogu


08/08/2022 

Duża kampania, dwa projekty, jeden cel. Pierwszy na świecie oczyszczacz powietrza na zewnątrz, który nie tylko oczyszcza miasto, zebrany smog stanowi część biżuterii 

PROJEKT WOLNY OD SMOGU 

Smog jest dużym problemem społecznym, wiele ludzi zastanawia się nad możliwymi metodami na jego pozbycie. Holenderski projektant Daan Roosegarde wynalazł maszynę, która ze smogu tworzy biżuterię. Maszyna potrafi zbijać cząsteczki zanieczyszczeń w kamienie, następnie służą one jako element dekoracyjny pierścionków. Ta maszyna to element parku czystego powietrza. ,,Wieża wolna od smogu” znajduje się w Pekinie, a także Rotterdamie.

Kampania na rzecz czystego powietrza w celu zmniejszenia zanieczyszczeń ma za zadanie również stanowić źródło inspiracji do tworzenia lepszej przyszłości. 

Daan Roosegaarde: „Mamy misję na rzecz czystego powietrza”.

 

WIEŻA WOLNA OD SMOGU

Daan Roosegaarde i jego zespół ekspertów stworzyli pierwszy na świecie odkurzacz do smogu w ramach długofalowej kampanii na rzecz czystego powietrza. Jonizator powietrza to urządzenie praktycznie bezobsługowe. Pracuje cicho. 7-metrowa wieża wykorzystuje opatentowaną technologię jonizacji dodatniej do wytwarzania powietrza pozbawionego smogu w miejscach publicznych, umożliwiając ludziom oddychanie i doświadczanie czystego powietrza za darmo.

Wyposażona jest w przyjazną dla środowiska technologię, czyści 30 000 m3 na godzinę i zużywa niewielką ilość zielonej energii elektrycznej. Wieża zapewnia lokalne rozwiązanie dla czystego powietrza, np. w parkach. Funkcjonalność wieży została potwierdzona wynikami zebranymi przez Politechnikę w Eindhoven.

 

BIŻUTERIA ZE SMOGU

Roosegaarde zaprojektował biżuterię ,,wolną od smogu” ze skompresowanych cząsteczek smogu jako namacalną pamiątkę. Jest organicznie związana z życiem na zanieczyszczonej przez nas samych planecie, jak również stanowi wyraz sprzeciwu dla status quo. Kampania cieszy się uznaniem. Powstała biżuteria dla niego (spinki mankietowe) i dla niej (pierścionek).

Czarny sześcian zawarty w pierścionku oddaje 1000 m3 czystego powietrza miastu. Twórca proponuje klientom, takim jak zielone firmy czy miasta, wykonanie dla nich całej kampanii ,,Projekt wolny od smogu”, w skład której wchodzi ,,Wieża wolna od smogu” oraz ,,Pierścień wolny od smogu”, a także oferuje warsztaty z zarządzania projektami i innowacji.  SMOG FREE PROJECT to seria miejskich innowacji aby pokazać piękno czystego powietrza.  Jest to laureat Ethics Ethical Award 2019.

Biżuteria ze smogu to zebrane cząstki smogu, przezroczysta kostka, jak również stal nierdzewna. Zaprojektowano, następnie wyprodukowano w Studio Roosegaarde jako edycja limitowana.

Z początku używany jako pierścionek zaręczynowy i ślubny przez pary na całym świecie. Kampania oraz sprzedaż cieszyły się popularnością. Ostatecznie część biżuterii stała się częścią stałych kolekcji dzieł sztuki w muzeach, więc nie jest już dostępna jako indywidualny zakup. Pierścionki trafiły do kolekcji sztuki w Muzeum Sztuk Pięknych w Utah USA, Stedelijk Museum Amsterdam, National Museum Zurich i The Biosphere Environment Museum w Montrealu.

Nowe pierścienie SMOG FREE RINGS zostaną uruchomione, gdy w najbliższej przyszłości rozpocznie się nowa kampania SMOG FREE TOWER.

źródło

Przeczytaj też o stoliku kawowym z mechanicznym sercem.

 

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica