Cobot UR20 – nowa seria


06/27/2022

Cobot UR20 firmy Universal Robots. Pierwszy z nowej serii przemysłowych cobotów – szybszy i silniejszy od poprzednich. Pokazany po raz pierwszy 21 czerwca 2022 r. na targach Automatica w Monachium

Universal Robots, duński producent robotów współpracujących (cobotów), ogłosił nowego cobota UR20, którego dodał do swojej oferty. Nowy robot został zaprojektowany, następnie zbudowany na nowo od podstaw aby zapewnić wydajność, a także jakość na nowym poziomie. Podczas premiery na targach Automatica w Monachium w Niemczech, zaprezentowano jego możliwości paletyzacji UR20 wraz z firmą Robotiq, partnerem UR+.

   

Doświadczenie

cobot UR20

fot. Linia e-Series, a także nowy UR20

Firma wprowadziła na rynek pierwszego na świecie komercyjnego cobota w 2008 r. Od tego czasu UR rozwinął ekosystem złożony z ponad 1100 integratorów, dystrybutorów, a także niezależnych partnerów. Tworzą oni komponenty, zestawy, jak również zastosowania dla cobotów. Firma sprzedała ponad 50 000 cobotów i podczas pracy nad najnowszym produktem czerpała z wiedzy zdobytej za pośrednictwem klientów.

UR20 charakteryzuje się całkiem nową konstrukcją, wynikającą z doświadczenia Universal Robots w zaawansowanej inżynierii. Stanowi początek nowej serii innowacyjnych cobotów kolejnej generacji, które uzupełnią udaną linię e-Series.

Kim Povlsen, prezes Universal Robots zaznaczył, że UR20 to nie tylko większa wersja istniejących cobotów. Jest owocem 17-letniego doświadczenia w segmencie robotyki. Inżynierowie od nowa zaprojektowali ramię, zachowując przy tym innowacyjny interfejs użytkownika, zastosowany w poprzednich cobotach. Korzyści płynące z zastosowania UR20: szybszy cykl, obsługa cięższych ładunków, większy zasięg, jak również niewielkie rozmiary. Wdrożone ulepszenia oprogramowania dają użytkownikowi nowe możliwości w zakresie sterowania ruchem.

Cobot UR20 fot. Prezentacja działania cobota UR20

Mała powierzchnia nowego UR20 wynika z niezwykle kompaktowej instalacji, a także optymalnego wykorzystania przestrzeni roboczej. Nowy, większy zasięg jest zademonstrowany poprzez układanie na wysokości 1800 mm, jak również obejmuje dwie standardowe europalety (1200 mm x 800 mm). Całe stanowisko jest zasilane ze standardowego gniazdka jednofazowego (110–220 VAC), co świadczy o łatwym wdrożeniu.

Cobot UR20 – nowe właściwości

Robot ma całkowicie nową konstrukcję przegubów, która przyspiesza cykl, jak również umożliwia obsługę cięższych ładunków. Zasięg 1750 mm zaprojektowano z myślą o pracy ze standardowymi europaletami do pełnej wysokości – pozwoli to przekształcić procesy pakowania, a także paletyzacji. Niewielkie rozmiary umożliwią firmom osiągnięcie więcej w istniejącej przestrzeni produkcyjnej.

prędkość30% wzrost prędkości i momentu obrotowego
udźwig do 20 kg przy pełnym przesunięciu punktu ciężkości i w całej przestrzeni roboczej
zasięg1750 mm
max średnie zużycie energii 1500 W
zużycie energii przy średnich ustawieniach 500 W
poziom hałasu mniejszy niż 65 dB(A)
masa łącznie z przewodem 64 kg
stopnie swobody 6 obrotowych przegubów
montaż robota  dowolna orientacja
bezpieczeństwo 17 funkcji bezpieczeństwa z możliwością konfiguracji

Dalsze plany

Universal Robots spodziewa się, że UR20 znajdzie zastosowanie w spawalnictwie, przenoszeniu materiałów, załadunku i obsłudze maszyn, a także innowacyjnych rozwiązaniach tworzonych przez szeroki ekosystem partnerów. Cobot ma być dostępny w przedsprzedaży pod koniec 4 kwartału 2022 r., natomiast początek dostaw jest zaplanowany na 2 kwartał 2023 r.

Dla twórców cobot UR20 to dopiero początek. Firma planuje wprowadzić nową generację, zaczynając od najnowszego modelu. Kolejnym krokiem na drodze automatyzacji będzie wprowadzenie tych samych innowacyjnych funkcji do nowej rodziny cobotów.

źródło UR

Sprawdź jaki automatyczny robot sprzątający jest najlepszyRanking 2022.

Zobacz też:


Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica
Nowy algorytm AI zaprojektowany dla robotyki
Autonomiczne lotnisko przyszłości
Czworonożny robot chodzi i obsługuje przedmioty jednocześnie
Możliwość zautomatyzowania procesu lutowniczego