Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw

Dynamiczny rozwój produkcji oraz szybkie zmiany koniunktury i czynników rynkowych wymuszają na firmach konieczność podążania za trendami. Przedsiębiorstwa muszą szybko odpowiadać na zmiany i budować swoją przewagę konkurencyjną. Niezaprzeczalny jest fakt, że wzrost konkurencyjności zapewniają nowoczesne technologie, takie jak automatyzacja i robotyzacja. To właśnie wdrożenie tych rozwiązań zdecydowanie wpłynie na efektywność produkcji i jakość wytwarzanych produktów. Niestety technologie te to bardzo duży wydatek, na który wiele firm nie stać. I tu z pomocą przychodzi m.in. Unia Europejska, która oferuje dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację.
Programy wspierające transformację przedsiębiorstw
UE aktywnie wspiera firmy w zakresie inwestycji w nowoczesne rozwiązania poprzez dedykowane dotacje unijne, dofinansowania i kredyty. Celem tych programów jest transformacja firm w kierunku Przemysłu 4.0. Jeżeli Twoja firma planuje zakup robotów, automatów czy innych zaawansowanych urządzeń to doskonale się składa! Nabór jeszcze trwa! Do wyboru jest kilka programów, z których może skorzystać Twoje przedsiębiorstwo. Uzyskaj dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację firmy. Niektóre programy gwarantują pokrycie kosztów kompleksowego wsparcia, od momentu audytu technologicznego, opracowania planu transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, aż do wdrożenia wynikających z niej rekomendacji. Efekt końcowy to wprowadzenie innowacji w procesie produkcji.
Prezentujemy kilka wybranych programów. Program Automatyzacja i robotyzacja w MŚP przyjmuje wnioski od 1 sierpnia do 26 września 2024 r. Główne założenie tego projektu to kompleksowe wsparcie MŚP w procesie transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 poprzez automatyzację i robotyzację procesów. Poziom dofinansowania wynosi do 70% w przypadku kosztów inwestycyjnych, a maksymalna kwota wynosi 3 miliony złotych.

Ciekawy program, na który powinni zwrócić przedsiębiorcy to DIG.IT transformacja cyfrowa polskich MŚP. Jest on dedykowany dla firm z sektora przemysłu, produkcji i usług, którzy chcą podnieść poziom dojrzałości cyfrowej swoich przedsiębiorstw poprzez udany proces transformacji cyfrowej.
Program o dużym potencjale to Ścieżka SMART/Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Maksymalna wartość wnioskowanej pomocy dla całego projektu to nawet 50 mln PLN. Środki powinny zostać przeznaczone na rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorstw. Termin naboru wniosków trwa od 27 czerwca do 24 października 2024 r.
Kredyt ekologiczny pomocny w ramach Europejskiego Zielonego Ładu
Nowa unijna perspektywa finansowa stawia na innowacyjność, cyfryzację, badania oraz ochronę środowiska. Realizowane jest wiele działań mających na celu osiągnięcie celów Europejskiego Zielonego Ładu. Jednym z tych jest kredyt ekologiczny. Jego główny cel to modernizacja infrastruktury, która wpłynie na zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa oraz ograniczy emisję gazów cieplarnianych. W ramach programu firmy mogą realizować działania na rzecz efektywności energetycznej np. zmiana źródeł wykorzystywanej energii na bardziej ekologiczne, termomodernizacja budynków, instalacja OZE i magazyny energii. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi do 80% wartości kosztów kwalifikowalnych. Jego wysokość jest zależna od rodzaju inwestycji, jej lokalizacji oraz wielkości przedsiębiorstwa. Wniosek o dofinansowanie projektu należy złożyć w terminie od 25 kwietnia do 25 lipca 2024 r.

Dedykowane programy dla konkretnych województw
Dostępne są także programy dla poszczególnych regionów, które startują w różnych terminach.
Nabór wniosków do programu wspierającego rozwój i konkurencyjność MŚP w województwie podkarpackim trwa od 1 do 30 września 2024 r. Wysokość wsparcia w ramach tego programu wyniesie do 70% kosztów netto inwestycji. Dofinansowanie będzie można przeznaczyć w szczególności na roboty budowlane, zakup maszyn i urządzeń, linii technologicznych oraz oprogramowania.
Przedsiębiorstwa z województwa opolskiego mogą skorzystać z programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027. Maksymalna wartość dofinansowania to 500 000 PLN. Wspierane będą m.in inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia oraz sprzęt produkcyjny. Nabór wniosków będzie prowadzony w terminie od 27 czerwca do 27 sierpnia 2024 r.

Program cyfrowe MŚP dla województwa warmińsko-mazurskiego ma zachęcić do wdrożenia zaawansowanych technologii cyfrowych. Poprzez wprowadzanie systemów nadzorujących przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego (SCADA), systemu wykorzystującego AI czy Internetu Rzeczy, przedsiębiorstwa mają okazję zautomatyzować i zrobotyzować procesy produkcyjne w swoich zakładach. Maksymalny poziom dofinansowania wynosi 85%. Nabór wniosków trwa od 25 czerwca do 23 lipca 2024 r.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jakie są konkretne cele poszczególnych programów, do jakich firm jest kierowane dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację oraz jakie są kluczowe kryteria ich przyznawania odsyłamy na poniższą stronę. Firma MultiProjekt przygotowała kompleksowe zestawienie programów.
Zobacz też:







