„Inteligentne roje” maleńkich robotów


W naturalnych ekosystemach zachowanie stada odgrywa główną rolę. Możemy to zaobserwować w  ławicach ryb, pszczelich ulach czy w koloniach mrówek. Zbiorowe zachowanie pozwala lepiej reagować zwierzętom na zagrożenia i wyzwania. Te grupowe działania zainspirowały badaczy z Uniwersytetu Teksasu w Austin, którzy od ponad roku pracują nad stworzeniem „inteligentnych rojów” mikroskopijnych robotów. 

Naukowcy zaprojektowali interakcje między tymi maleńkimi maszynami tak, aby działy jako jedna skoordynowana grupa, wykonując zadania lepiej, niż gdyby poruszały się pojedynczo lub losowo. W ostatnim czasie zespół nadał rojom nową cechę zwaną adaptacyjnym opóźnieniem czasowym, która pozwala każdemu mikrorobotowi w roju dostosować swój ruch do zmian w lokalnym otoczeniu.  

Czy to okrycie ludzie będą mogli zaimplementować do swoich potrzeb? Tak się składa, że koncepcja adaptacyjnego opóźnienia czasowego umożliwia integrację z większymi maszynami. Okrycie to możne umożliwić transporterom ciężarówek i samochodów autonomiczne, wspólne poruszanie się po autostradach.  Może także znacząco zwiększyć efektywność operacyjną flot autonomicznych dronów. W ten sam sposób, w jaki ławice ryb mogą się komunikować i podążać za sobą, zrobią to również te maszyny. W rezultacie nie ma potrzeby stosowania żadnego centralnego sterowania, które wymaga więcej danych i energii. 

Źródło: Science Daily”‘Smart swarms’ of tiny robots inspired by natural herd mentality

https://www.sciencedaily.com/releases/2024/04/240403170914.htm

(dostęp: 12.04.2024)

Zobacz też:


Największe Targi Automatyki Przemysłowej i Robotyki w Polsce!
Czy roboty przewyższają koszty zatrudnienia?
Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw