Jak zoptymalizować produkcje dzięki cobotom


05/27/2022

O tym jak zoptymalizować produkcje można było usłyszeć 26 maja w Krakowskim Parku Technologicznym. Odbyło się wydarzenie ,,Wszystko co musisz wiedzieć o cobotach”. Gospodarzami było Hub4industry. 

Wydarzenie

Hub4industry organizuje cyklicznie dni otwarte swojego Showroomu Fabryki Przyszłości. Każde takie spotkanie traktuje o nieco innych aspektach związanych z cyfryzacją, robotyzacją i przemysłem 4.0. Zawsze wypowiadają się na nich eksperci w danej dziedzinie. Tym razem wystąpiły firmy ProCobot i Universal Robots, czyli liderzy na rynku dystrybucji cobotów.

Omówione zostało zagadnienie jak roboty współpracujące mogą pomóc w produkcji. Można było się dowiedzieć jak w praktyce wygląda praca z cobotami na podstawie przykładów ich obecnych zastosowań w przemyśle. Czy łatwo jest monitorować oraz optymalizować produkcję. Poruszony został również temat cobotów w intralogistyce. System transportu automatycznego związanego z robotami mobilnymi ułatwiający organizację transportu materiałów w magazynach.  

Odbyły się prezentacje przy 4 stanowiskach z cobotami oraz 3 związanych z robotyzacją. Poruszona została kwestia bezpieczeństwa, zarówno na etapie programowania robotów mobilnych, jak również tworzenia ich bezpiecznego otoczenia. Przedstawiciele zebranych firm mogli zadawać pytania, a także samemu przetestować aplikację, dzięki której sprawdzali możliwość uczenia cobota nowego ruchu, oraz programowania nowej ścieżki wedle własnych potrzeb.

Jak zoptymalizować produkcje

 

Miejsca pracy przy wdrożeniu robotów mobilnych

Wdrażanie nowych rozwiązań produkcyjnych poprzez automatyzacje nie zabiera miejsc pracy ludziom. Tworzy nowe przy programowaniu i nadzorze maszyn. Pozwala zoptymalizować produkcję, co prowadzi do możliwości rozwoju firmy i dalszego tworzenia następnych stanowisk pracy.

81% przedsiębiorców ma obecnie problemy ze stanowiskami pracy. Wprowadzenie robotów, które nie chorują i nie potrzebują przerw, może wspomóc wiele przedsiębiorstw  przy braku odpowiedniej ilości personelu. Najstarszy robot z Universal Robots pracuje na produkcji wykonując zaprogramowane mu zadanie bez przerwy od ponad 10 lat. Roboty mobilne są więc długotrwałą inwestycją. 

Jak zoptymalizować produkcje w nowej firmie

Hub4industry świadczy doradztwo bezpośrednio w firmach, w których klienci chcą zautomatyzować swoje przedsiębiorstwa, a nie wiedzą, jak to zrobić. Eksperci jadą do firmy i robią profesjonalną analizę w metodologii ADMA (Advanced Manufacturing), która pomaga stworzyć plan wdrożeń rozwiązań Przemysłu 4.0.

Następnie cobot jest testowany w firmie, bada się jego pracę od jednego dnia do tygodnia czasu. Gdy jest to robot mobilny zajmujący się transportem produktów na magazynie zwraca się uwagę między innymi na podłoże. Progi i inne nierówności, które mogą lekko zmienić zaprogramowany kurs robota. 

Przy wystąpieniu jakichkolwiek nieprawidłowości można otrzymać wsparcie techniczne oraz liczyć na ponowne przeszkolenie od firmy Universal Robots czy Astor. Standardowy serwis robiony jest co rok, gwarancja obejmuje dwa lata.

Od 1 stycznia 2022 istnieje rządowe wparcie tzw. Ulga na robotyzacje. Jeśli brakuje środków w budżecie firmy aby zainwestować w cobota, można szukać wsparcia w dofinansowaniu. 

Dowiedz się też jak rozwinął się Universal Robots na przestrzeni ostatniego roku.

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica