Militaria XXI wieku: roboty wchodzą pod ziemię


08/11/2021

Mówiąc o robotach militarnych mamy najczęściej na myśli bezzałogowe drony, czołgi lub autonomiczne jednostki pływające. Jak dotąd nikt nie wymyślił robota, który będzie w stanie poruszać się pod ziemią. To wkrótce ma się zmienić.

Inżynierowie pracujący dla amerykańskiej armii wymyślili sporo robotów, które mogą być przydatne na polu walki. Jednak nikt jak dotąd nie skonstruował robota, który może poruszać się pod ziemią. Dotychczas widzieliśmy już roboty zdolne latać, wspinać się po pionowej ścianie czy pływać pod wodą. Jedna z takich konstrukcji powstaje nawet w Polsce o czym niedawno pisaliśmy na łamach naszego portalu. Współczesna technika wojskowa i militaria nieustannie się rozwijają czego dowodem jest powołany w zeszłym roku przez amerykańską agencję DARPA program Underminer, którego celem jest skonstruowanie robota zdolnego samodzielnie bez udziału operatora poruszać się pod ziemią.

Podziemne militaria

Poruszanie się i nawigowanie pod ziemią jest trudnym zadaniem. W naturze doskonale sobie z tym radzi kilka gatunków zwierząt: mrówki, dżdżownice czy krety. Dla robota jest to zadanie niemalże niewykonalne, ale nie niemożliwe jak się okazuje. Program Underminer został uruchomiony w zeszłym roku, a jego głównym celem było opracowanie robota, który będzie w stanie poruszać się pod ziemią. Oficjalnie program miał na celu „opracowanie podziemnego robota i zademonstrowanie jego taktycznych możliwości”.

„Zdolność szybkiego wykopania dziury i poruszanie się pod ziemią ma z puntu widzenia militarnego bardzo duże zalety. Przede wszystkim takie roboty będą mogły być wykorzystywane do dostarczania amunicji na polu walki, a także do dostarczania leków czy innego rodzaju rzeczy potrzebnych w czasie prowadzenia działań” powiedział dr Andrew Nuss – dyrektor programu Underminer.

GE wchodzi do gry

Na początku tygodnia firma General Electric przetestowała z powodzeniem pierwszego robota, który jest w stanie poruszać się pod ziemią. Dzięki dofinansowaniu w wysokości 2,5 mln dolarów inżynierowie z GE byli w stanie skonstruować robota, który w krótkim czasie jest w stanie wykopać sobie niewielką dziurę i tunel, a następnie poruszać się po nim bez udziału operatora. W przeciwieństwie do innych robotów, których powłoka jest twarda, aby chronić skomplikowaną elektronikę w ich wnętrzu, robot od GE ma miękką powłokę. Inspiracją była oczywiście dżdżownica, której ciało jest również elastyczne. Dzięki temu robot jest w stanie wkopać się w grunt i wykonywać ostre zakręty. W przypadku obecnie dostępnych technologii wykonywanie ostrych zakrętów podczas kopania jest niemożliwe. Patrząc się na film pokazujący jak robot porusza się w specjalnie przygotowanej do tego rurze odnosi się wrażenie, że w istocie jest to ogromna dżdżownica.

Na samym czubku robota znajduje się narzędzie służące do nawigacji, sterowania oraz do zmiękczania ziemi w czasie poruszania się. Gdy ziemia jest już miękka robot zaczyna pełzać naśladując ruch dżdżownic. Jego konstrukcja złożona jest z kilku robotycznych mięśni, które wyginają się gdy przepływa przez nie zamknięta w układzie woda. Gdy robot ma się ruszyć woda wpływa do mięśnia nadmuchując go.

Czytaj więcej: Robotyka – Sensory dotyku – miękka robotyka – Robotyka

Robot wyposażony jest w ultrasonograf, który nawigowanie i ustalanie swojej pozycji. General Electric twierdzi, że kolejne wersje ich robota będą doskonalsze. Będą mogły szybciej się zakopywać i szybciej poruszać się pod ziemią.

Skonstruowany przez GE robot udowadnia, że militaria w przyszłości nie będą poruszały się wyłącznie w powietrzu, na lądzie i w wodzie, ale również pod ziemią.

Źródła: nextgov, afresearchlab.com

Autor: Mateusz Tomanek

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica