Choć Mecademic wypuścił na rynek robota Meca500 w 2016 roku, nadal pozostaje on najmniejszym robotem sześcioosiowym.
Firma Mecademic została założona w 2013 roku przez Jonathana Coulombe i Iliana Boneva. Spotkali się na uniwersytecie inżynieryjnym ÉTS w Montrealu w Kanadzie, gdzie Bonev jest profesorem.
Zanim założyli firmę, pracowali wspólnie nad robotem szkoleniowym dla szkół wyższych i uniwersytetów. Założyli sobie stworzenie robota przemysłowego, który będzie mniejszy, bardziej intuicyjny i precyzyjny niż jakikolwiek ówcześnie dostępny model.
Po trzech latach Boney i Coulombe dopięli swego. Meca 500 to ramię robota z sześcioma stopniami swobody i jest mniej więcej o połowę mniejszy od standardowego robota przemysłowego. Jego zasięg to 260mm, waży 5 kilogramów a w podstawie mieści się w dłoni. Powtarzalność Meca500 to 0,005mm.
Sterownik jest zintegrowany, co oszczędza jeszcze więcej miejsca i drastycznie upraszcza obsługę. Do zaprogramowania i obsługi Meca500 wystarczy zasilacz 24V, komputer i kabel Ethernet.
Ilian Bonev jest dumny ze swojego rozwoju: „Zmieszczenie wszystkich komponentów na tak małej przestrzeni było nie lada wyzwaniem”, stwierdza. Dyski musiały być małe, wydajne i zgodne z wysokimi standardami jakości. „Muszą po prostu być najlepsze pod względem precyzji i długiej żywotności. W końcu muszą działać nieprzerwanie przez kilka lat”.
„Naszym celem jest stworzenie nowego rynku dla robotów przemysłowych i automatyzacji”, mówi Bonev. W świadomości jego twórców Meca500 jest tylko punktem wyjścia dla całej linii robotów. „Chcemy oferować najmniejsze i najbardziej precyzyjne roboty dla użytkowników przemysłowych, aby utorować drogę nowym produktom, zastosowaniom i odkryciom”.
Z tego powodu firma Mecademic wybrała się na zastosowanie bezszczotkowych, płaskich silników firmy maxon. Są to silniki prądu stałego znane ze swojej zwartej konstrukcji i wysokiego momentu obrotowego. W Meca500 są one połączone z bezluzowymi przekładniami zębatymi i enkoderami o wysokiej rozdzielczości, zapewniającymi precyzyjne ruchy. Ramię robota ma powtarzalność 0,005mm. To 20 razy mniej niż grubość arkusza papieru drukarskiego.
Mecademic, aby zapewnić jak najwyższą jakość produkuje ramiona robotów we własnym zakresie. W planach na 2021 rok znajduje się miniaturowy robot SCARA.
Więcej informacji w tym temacie tu: https://roboticsandautomationnews.com/2021/03/25/mecademic-to-launch-tiny-new-scara-robot/41617/