Nowości od CSI

PPC-115W oraz PPC-112W
Firma CSI S.A. wprowadza do oferty nowe ekonomiczne komputery panelowe: PPC-115W oraz PPC-112W. Są to pierwsze modele z serii PPC-100 komputerów panelowych z systemem Android i procesorem RISC. Bazująca na procesorze Rockchip RK3399 SoC i procesorze graficznym Mali-T860 seria PPC-100 została zaprojektowana w celu uzupełnienia linii produktów PPC o ekonomiczne komputery z panoramicznym ekranem. Można je łatwo zintegrować z istniejącymi Systemami HMI/MES.
PPC-115W i PPC-112W wyposażono w wyświetlacze w formacie 16:9, odpowiednio 15,6” (HD lub FHD) i 11,6” (HD). Zintegrowany pojemnościowy ekran dotykowy P-CAP z funkcją multitouch obsługuje gesty: przybliżania, przeciągania, przesuwania – zapewniając użytkownikom końcowym wygodną i ergonomiczną obsługę. Zaprojektowane z myślą o skalowalnej wydajności obliczeniowej, PPC-115W i PPC-112W posiadają procesor Rockchip RK3399 SoC, dwurdzeniowy ARM Cortex®-A72 i czterordzeniowy Cortex®-A5 oraz architekturę rdzenia big.LITTLE ARM. Zastosowany czterordzeniowy procesor graficzny Mali-T860 obsługuje wyświetlacze 2K i dekodowanie wideo Ultra-HD, co przyczynia się do poprawy wydajności graficznej. Komputery posiadają: 1 x USB 3.0, 1xUSB 2.0, 1 x micro USB OTG, 1 x RS-232, 1 x LAN, slot na kartę MicroSD.
Dodatkowa funkcja WISE-IoTSuite/AppHub
Ekonomiczne komputery panelowe PPC-115W i 112W można również wyposażyć opcjonalnie w dodatkowe urządzenia. Może to być np. skaner kodów kreskowych czy funkcje weryfikacji tożsamości. PPC-115W i PPC-112W mają 2GB RAM wstępnie zainstalowanej pamięci oraz pamięci masowej 16GB eMMc oraz oprogramowanie systemowe Android 10. To wszystko umożliwia integratorom systemów i niezależnym dostawcom oprogramowania łatwe i szybkie tworzenie kompleksowych systemów. Dodatkowa funkcja Advantech WISE-IoTSuite/AppHub oferuje również kilka inteligentnych narzędzi do zarządzania, które pozwalają zaoszczędzić czas i obniżyć koszty. Komputer PPC-112W i PPC115W można zamontować na uchwycie VESA 100, natomiast PPC-115W ma również opcjonalny zestaw do montażu panelowego.
Dzięki stosunkowo wysokiej mocy obliczeniowej, administratorzy fabryki mogą wydajnie zarządzać zadaniami przetwarzania dużych zbiorów danych i wizji. Panoramiczny ekran o proporcjach 16:9 zapewnia lepsze wrażenia wizualne. Dzięki temu idealnie nadają się do zastosowań w cyfryzacji przemysłowej, informatyzacji i wizualizacji danych. Ogólnie rzecz biorąc, PPC-115W i PPC-112W zapewniają potężne rozwiązania HMI do realizacji ekosystemu IT i wspacia IIoT. Optymalna specyfikacja komputerów sprawia, że są one bardzo dobrym wyborem w aplikacjach do zarządzania i przeglądania dokumentacji technicznych na produkcji czy w punktach przyjęć magazynowych. Znajdą zastosowanie wszędzie, gdzie nie jest potrzebna wysoka wydajność, ale stabilna i niezawodna praca 24/7.
BOXER-8222AI
BOXER-8222AI to bezwentylatorowy komputer kompaktowy z NVIDIA Jetson Nano™ wspomagający aplikacje AI Edge. W modelu 8222AI mamy do dyspozycji dwa porty Ethernet w tym jeden PoE/PD (802.3at), pozwalający na wdrożenie bez dedykowanego zasilania po podłączeniu do bramy PSE. Komputer wyposażono również w 40-pinowe złącze wejść/wyjść, zaprojektowane do obsługi szerokiej gamy czujników i sterowników. Do dyspozycji mamy sygnały: GPIO/I2S/I2C/Audio/SPI/UART. BOXER-8222AI posiada wlutowane 4GB pamięci RAM. Wykorzystuje czterordzeniowy procesor ARM® Cortex®-A57 MPCore z architekturą NVIDIA Maxwell™ GPU z 128 rdzeniami NVIDIA CUDA®.
Innowacyjna konstrukcja
Ta innowacyjna konstrukcja umożliwia przetwarzanie z prędkością do 472 GFLOP. Jest w stanie obsługiwać kilka sieci neuronowych lub jednocześnie przetwarzać obrazy o wysokiej rozdzielczości. W zależności od wersji mamy do dyspozycji jeden z dwóch modułów NVIDIA Jetson Nano. Pierwszy posiada preinstalowaną kartę pamięci MicroSD 32 GB z obrazem Jetpack obecnie w wersji 4.4, 4.5 lub 4.6, natomiast drugi posiada wlutowaną pamięć 16GB eMMc również z preinstalowanym systemem. W obu przypadkach przestrzeń dyskową można rozszerzyć za pomocą dysku mSATA full size. Należy jednak pamiętać, że bootowanie systemu z dysku mSATA dostępne jest od wersji Jetpack 4.6.
Rozszerzenia
Użytkownik poza wspomnianym złączem I/O czy dwoma portami LAN ma do dyspozycji również inne rozszerzenia. Są to mi. in. cztery porty USB3.2 Gen 1, port COM RS-232, złącze HDMI oraz micro USB do flashowania systemu. Funkcjonalność komputera BOXER-8222AI można rozszerzyć na przykład o komunikację WiFi za pomocą wbudowanego gniazda M.2 2230. Do zasilania prezentowanego modelu komputera wymagane jest napięcie z zakresu 12~24VDC. A wszystko mieści się w niewielkiej obudowie o wymiarach: 175.8 mm x 100.0 mm x 39.0 mm.
Komputer kompaktowy z NVIDIA Jetson Nano jest przeznaczony do pracy ciągłej 24/7. Omawiany w niniejszym artykule model BOXER-8222AI może pracować również w trudnych warunkach środowiskowych – w temperaturach od -10°C do 70°C – bez utraty wydajności. Jego kompaktowy rozmiar ułatwia również łatwy montaż w ciasnych przestrzeniach bliżej miejsca, w którym jest potrzebny.
3D NAND
Wytrzymałość dowolnego produktu NAND Flash można mierzyć w cyklach P/E. Za każdym razem, gdy wykonywana jest operacja zapisu lub kasowania, komórka pamięci Flash doznaje nieodwracalnych zman. W świecie przemysłowym 3000 cykli P/E było dotychczas uważane za dość konkurencyjną liczbę. Tymczasem Apacer wzniósł optymalizację pamięci 3D NAND Flash na zupełnie nowy poziom poprawiając niezawodność przez zastosowanie niestandardowego firmware’u.
Przemysłowe dyski oparte na architekturze 3D NAND z technologią SLC-LiteX firmy Apacer są w stanie zapewnić niewiarygodną liczbę aż do 100 000 cykli P/E. To od 3 do 33 razy więcej niż mogą zaoferować konkurencyjne produkty 2D MLC lub 3D TLC. Co więcej, dzięki starannie dobranym komponentom NAND klasy przemysłowej, struktura oprogramowania układowego została specjalnie zoptymalizowana w celu zwiększenia stabilności pamięci flash NAND podczas codziennych operacji, a algorytm obsługi błędów został znacznie ulepszony, aby uniknąć nieoczekiwanych błędów ECC.
Wytrzymałość pamięci na poziomie 100 000 cyki P/E
Zwiększona wydajność pamięci flash przynosi korzyści głównie w aplikacjach, w których gromadzenie i analiza danych odbywa się na dużą skalę oraz, które wymagają większych pojemności, wyższej wydajności i lepszej wytrzymałości. Nowe dyski 3D NAND SLC-LiteX firmy Apacer idealnie sprawdzą się więc w aplikacjach typu gaming, edge computing czy w inteligentnych operacjach IoT 5G. Dodatkowo pamięci te przystosowane są do użytku w wymagających środowiskach i mogą na przykład pracować w szerokich zakresach temperatur, które pozwalają urządzeniom działać bezproblemowo nawet w temperaturach tak niskich jak -40 lub tak wysokich jak +85 stopni Celsjusza.
Dysk PCIe M.2 serii PH920-M280
Apacer PH920-M280 to najszybszy dysk SSD zaprojektowany jako M.2, zapewniający pełną zgodność z interfejsem PCIe Gen3 x4 oraz specyfikacją NVMe 1.3. Dzięki zastosowaniu wydajnego kontrolera PCIe, PH920-M280 zapewnia wysoką wydajność transferu danych, osiągając wartości do 314 000/265 000 w zakresie IOPS oraz 1740/1530 MB/s dla sekwencyjnego odczytu/zapisu. Wyjątkowo cienka i lekka obudowa sprawia, że PH920-M280 jest idealnym wyborem dla mobilnych systemów komputerowych, co wydaje się być trendem w najbliższej przyszłości. Jeśli chodzi o niezawodność, PH920-M280 obsługuje wbudowaną w moduł funkcję ECC oraz wydajny mechanizm Wear Leveling.
2.5″ dysk SSD SATA serii SH250-25
Apacer SH250-25 to dobrze wyważony 2.5″ dysk półprzewodnikowy (SSD) o doskonałej wydajności. Zaprojektowany z interfejsem SATA 6,0 Gb/s, dysk ten jest w stanie zapewnić wyjątkową prędkość odczytu/zapisu, co czyni go idealnym produktem do zastosowania w przypadku intensywnych operacji przemysłowych lub serwerowych.
SH250-25 wykorzystuje technologię 3D NAND dla uzyskania większej pojemności do 320 GB przy jednoczesnym zapewnieniu większej wydajności energetycznej niż 2D NAND. Dzięki technologii Apacer SLC-liteX, SH250-25 wykonuje większą liczbę cykli P/E – do 100 000 razy.
Jeśli chodzi o niezawodność, SH250-25 jest zaimplementowany z silnikiem ECC LDPC (Low Density Parity Check) w celu wydłużenia trwałości dysku SSD i zwiększenia niezawodności danych. Ponadto dysk jest wyposażony w potężny sprzętowy silnik ECC, tryby oszczędzania energii, równoważenie zużycia, zarządzanie blokami flash, S.M.A.R.T., TRIM i DataDefender™.
Technologia Advanced Encryption Standard (AES) dba o bezpieczeństwo danych, a dzięki funkcji End-to-End Data Protection można zapewnić integralność danych w wielu punktach ścieżki, co umożliwia niezawodny transfer danych.
Korzyści wynikające z zastosowania technologii SLC-liteX:
- Zwiększona wytrzymałość do 100 000 cykli P/E
- Oszczędność kosztów przekraczająca 86% w porównaniu z technologią SLC
Obecnie w ofercie CSI S.A. wytrzymałość na poziomie 100 000 cykli P/E uzyskują serie SATA SH250 i PCIe PH920 firmy Apacer.
PCIe Gen4 x4
Szybkie wdrażanie technologii 5G spowodowało wzrost zapotrzebowania na duże ilości pamięci masowej w zastosowaniach takich jak telemedycyna, inteligentna opieka zdrowotna i inteligentne budynki użyteczności publicznej. Aplikacje tego typu wymagają nośników pamięci, które zapewniają dużą szybkość, małe opóźnienia i stabilną pracę podczas przesyłania obrazów o wysokiej rozdzielczości, aby umożliwić ich rozpoznawanie m.in. przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji. Ponadto w odpowiedzi na wyzwania stawiane m.in. przez COVID-19, obrazowanie w czasie rzeczywistym odgrywa ogromną rolę. Aby diagnoza medyczna była skuteczna, wymaga uzyskania obrazów o wysokiej rozdzielczości, niezwykle wyraźnych i ostrych. Na szczęście dysk SSD PCIe Gen4 x4 firmy Apacer wychodzi naprzeciw powyższym oczekiwaniom. Wykorzystuje on najnowszą, 112-warstwową technologię pamięci 3D TLC NAND Flash BiCS5. Oznacza to bardzo wysoką wydajność i niezawodność przesyłu danych, stabilność dostaw oraz – co najważniejsze – bardziej konkurencyjny koszt jednostkowy.
Wysoka wydajność, której wymaga technologia 5G i zastosowanie w aplikacjach opieki medycznej
W porównaniu do interfejsu PCIe Gen 3, Apacer’s PCIe Gen4 x4 SSD zapewnia dwukrotnie większą przepustowość i szybkość transferu danych, a zużycie energii jest znacznie mniejsze. Znajdzie on zastosowanie w wielu złożonych aplikacjach przemysłowych, nie tylko w opiece zdrowotnej, ale również w transporcie, komunikacji przemysłowej, serwerowniach, czy też zastosowaniach gaimingowych. Dysk ten, w połączeniu z technologią chłodzenia CoreGlacier™ firmy Apacer może przeciwdziałać przegrzaniu i niższym prędkościom związanym z zaawansowanym przetwarzaniem danych. Technologie DataDefender™ i End-to-End Data Protection firmy Apacer natomiast mogą poprawić integralność danych w systemach, w których zasilanie jest nieprawidłowe lub zawodne. W przypadku zastosowań medycznych, w celu zwiększenia bezpieczeństwa danych pacjentów, dysk PCIe SSD może korzystać z 256-bitowego szyfrowania sprzętowego AES i technologii Signed Firmware.
PV930-M280 – najszybszy przemysłowy dysk na rynku
Obecnie przemysłowy dysk SSD PCIe Gen4 x4 firmy Apacer, PV930-M280, jest najszybszym przemysłowym dyskiem SSD M.2 na rynku. Zaprojektowany zgodnie z wymiarami mechanicznymi M.2 2280 jest w pełni zgodny ze specyfikacją NVMe 1.4. Jeśli chodzi ilość operacji wejścia/wyjścia na sekundę, ten przemysłowy nośnik może pochwalić się wartościami do 713 000/633 000 IOPS. Udowodniono również, że PV930-M280 obsługuje prędkości ciągłego odczytu/zapisu na poziomie 5080/4735 MB/s. Dysk spełnia nawet wymagania normy EN60601-1-2 dotyczącej wrażliwości elektromagnetycznej sprzętu medycznego, zapewniając doskonałą ochronę elektrostatyczną urządzeń medycznych. Jeśli chodzi o niezawodność, PV930-M280 obsługuje wbudowaną w moduł technologię ECC oraz wydajny program Wear Leveling. Dodatkowo, wyjątkowo cienka i lekka obudowa sprawia, że PV930-M280 jest idealnym wyborem dla mobilnych systemów komputerowych, co wydaje się być trendem w najbliższej przyszłości.
Główne parametry przemysłowego dysku PCIe SSD: PV930-M280 firmy Apacer:
- Interface PCIe Gen4 x4
- Złącze M.2 M Key
- Format: M.2 2280
- Pamięć 3D TLC NAND Flash
- Pojemności: 480GB~1920GB
- Odczyt do 5080 MB/s
- Zapis do 4735 MB/s
- IOPS (losowy zapis 4K): 633 tys.
- Temperatura pracy: 0 ~ 70 °C
- MTBF >3,000,000 h
- Odporność na wstrząsy i wibracje zgodnie z normami MIL-STD-202G i MIL-STD-202G
Technologie zastosowane w PCIe SSD Gen 4×4:
- Low-Density Parity-Check (LDPC) Code
- Global Wear Leveling
- Flash bad-block management
- Flash Translation Layer: Page Mapping
- DataDefender™
- S.M.A.R.T.
- TRIM
- Hyper Cache Technology
- Over-Provisioning
- Smart Read Refresh™
- Signed Firmware
CSI S.A. wprowadza na rynek komputer przemysłowy w standardzie COMe mini type 10 conga-MA7 dostępny z procesorami Intel Atom z rodziny x6000E oraz Pentium J6426 i Celeron J6413 (Elkhart Lake). Cechą charakterystyczną tej rodziny procesorów jest o 50% wyższa wydajność wielowątkowa. Ponadto wydajność grafiki w porównaniu do układów poprzedniej generacji jest niemal dwukrotnie wyższa.
Maksymalna ilość dostępnej wlutowanej pamięci RAM to 16GB DDR4. Dodatkowo moduł można zamówić z wlutowanym dyskiem flash eMMC o pojemności maksymalnej do 256GB. Conga-MA7 udostępnia wiele interfejsów komunikacyjnych. Są to min.: 4x PCIe Gen3, 2x USB 3.1 Gen2, 6x USB 2.0, 2x SATA III, 2x UART, CAN, GPIO, I²C Bus, SMBus, SPI, LPC, 1x SDIO (opcja). Ten miniaturowy komputer obsługuje jednokanałowy interfejs LVDS współdzielony z eDP, DP oraz HD Audio. Wspierają go następujące systemy operacyjne: Windows 10, Windows 10 IoT, Linux YOCTO, Android i RTS Hypervisor. Nad poprawnością działania czuwa programowalny Watchdog.
conga-MA7 występuje w dwóch wersjach temperaturowych: standard (0~60°C) oraz industrial (-40~85°C). A jego miniaturowe wymiary to zaledwie 84 x 55 mm.
Rozwiązania marki Congatec charakteryzują się bardzo długą dostępnością na rynku (około 15 lat). Dodatkowo producent udostępnia do celów projektowych płytę bazową z wyprowadzeniami interfejsów conga-MEVAL oraz kompletny development kit.
Komputer modułowy conga-MA7 dedykowany jest dla producentów urządzeń. Dzięki niskiemu poborowi mocy szczególnie sprawdzi się w aplikacjach mobilnych. Różnorodność dostępnych interfejsów powoduje, że ten model znajdzie również odbiorców w branży transportowej, automotive, medycznej czy elektroniki użytkowej.
Źródło: CSI
Zobacz też:







