Nowy algorytm AI zaprojektowany dla robotyki


Inżynierowie z Northwestern University opracowali nowy algorytm sztucznej inteligencji zaprojektowany specjalnie dla robotyki. Zdaniem ekspertów model MaxDiff RL znacząco pomoże poprawić praktyczność i bezpieczeństwo robotów.  

Na czym polega jego sukces? Algorytm zachęca roboty do losowego eksplorowania otoczenia, tak aby zdobyły one różnorodny zestaw doświadczeń. Po pierwsze, zdolność ta poprawia jakość zebranych danych na temat najbliższego terytorium. Po drugie, maszyny ucząc się poprzez samodzielnie wybrane oraz losowe doświadczenia zdobywają umiejętności do wykonywania konkretnych zadań. 

Symulowane roboty, wykorzystując dane wyższej jakości, wykazały szybsze i skuteczniejsze uczenie się. Wpłynęło to znacząco na ich niezawodność oraz wydajność. Maszyny nauczyły się nowych zadań, a następnie pomyślnie je wykonały za pierwszym razem. Jest to znacząca różnica w porównaniu do obecnych modeli sztucznej inteligencji, które umożliwiają wolniejsze uczenie się metodą prób i błędów. 

Algorytm szczególnie znajdzie zastosowanie w samochodach autonomicznych, dronach dostawczych, pomocach domowych i automatyzacji. Twórcy MaxDiff RL pokreślają, że można go również zastosować w robotach stacjonarnych. Przykładowo w ramieniu robota ładującego zmywarkę, a nie tylko w robotach-pojazdach.  

Źródło: Tech Xplore “Random robots are more reliable: New AI algorithm for robots consistently outperforms state-of-the-art systems”

https://techxplore.com/news/2024-05-random-robots-reliable-ai-algorithm.html

(dostęp: 13.05.2024)

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica