Pół-automatyczny uzbrojony robot gotowy do obrony


07/12/2022 

Bezzałogowe pojazdy naziemne są coraz częściej wykorzystywane przez armie, między innymi w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Polsce. Do zadań robotów należy wsparcie logistyczne, usuwanie min, a także strzelanie z broni.

 

Pół-autonomiczny uzbrojony pojazd, Izrael

W połowie 2021 roku Izrael wdrożył nowego uzbrojonego robota na granicy z Gazą, który jest w stanie działać przez 24 godziny na dobę. Wyposażono go w nowoczesne technologie, która pozwala mu lepiej oceniać sytuację i działać. Na pokładzie znajdują się kamery o wysokiej rozdzielczości, nadajniki, mocne reflektory oraz system do sterowania zdalnego. Posiada na pokładzie karabiny maszynowe z amunicją 7,62 milimetra.

Uzbrojony pół-automatyczny robot gotowy do obrony

Konstrukcja Jaguar została zaprojektowana do pół-autonomicznego działania. Docelowo rozwiązanie to ma pomóc żołnierzom lepiej chronić granicę. Robot może sam nawigować do wyznaczonego obszaru, a także identyfikować cele oraz przesyłać informacje na ich temat do dowództwa. W przypadku potencjalnego oddania strzału, Jaguar ma wymagać działania od operatora. Oznacza to, że robot nie będzie podejmował decyzji o zabijaniu w sposób automatyczny. Oprogramowanie Jaguara pozwala mu jednak bez problemu namierzyć cel, następnie śledzić go podczas poruszania się. Robot Izraela będzie również w stanie samodzielnie się zniszczyć w sytuacji krytycznej, wymagającej podjęcia działania bezpieczeństwa.

źródło: inceptivemind

Czworonożny bezzałogowy robot naziemny, USA

SWORD International, firma produkująca karabiny półautomatyczne oraz Ghost Robotics połączyły siły, aby stworzyć robota-zabójcę. SWORD dodał bezzałogowy karabin specjalnego przeznaczenia (SPUR) do bezzałogowego pojazdu naziemnego (Q-UGV). Robot zadebiutował w październiku 2021 roku na głównej dorocznej konwencji Stowarzyszenia Armii USA w Waszyngtonie.

Uzbrojony robot

Firma nie opublikowała szczegółowych specyfikacji. Wiadomo, że półautonomiczny robot jest wyposażony w karabin kalibru 6,5 mm zdolny do prowadzenia ognia z około 1200 metrów. Maszyna ma funkcje bezpieczeństwa, strzelania, jak również czyszczenia. Ghost Robotics opisuje jego Q-UGV jako „nie do powstrzymania”. Uzbrojony robot ma możliwość odzyskania równowagi po każdym poślizgnięciu, upadku lub złamaniu, a także może poruszać się za pomocą opatentowanego przez firmę trybu na ślepo.

źródło: thedrive 

 

Bezzałogowy uzbrojony robot, Polska

Zakłady Mechaniczne Tarnów przeprowadziły pierwsze testy autonomicznego i bezzałogowego pojazdu Perun. Jego zadaniem było wystrzelenie przeciwpancernych pocisków kierowanych o nazwie Pirat ze zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia A3C. Pirat ma zasięg do 2500 metrów, jest naprowadzany na cel wiązką lasera, potem atakuje od góry. W trakcie najnowszych testów cel wybrano przez system celowniczy CLU-P (Command Launch Unit-Pirat), następnie pojazd trafił z odległości ok. 1000 metrów. Przeprowadzono testy na poligonie w Nowej Dębie pod koniec grudnia 2021 roku.

Uzbrojony robot

Perun to pojazd kołowy z modułem uzbrojenia do zadań rozpoznawczych, a także bojowych. Stworzony przez Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną i firmą STEKOP S.A. Zaprojektowano go jako sprzęt wsparcia pododdziałów piechoty. Wyposażono w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia A3C z karabinem maszynowym 7,62 lub 12,7 mm oraz nieletalne systemy odstraszania. Pojazd może również pełnić rolę obserwatora, jak również dzięki zastosowanym sensorom, jest w stanie wykryć obecność nieprzyjaciela lub próbę ingerencji w robota. Wydajne akumulatory pozwalają na pracę nie krótszą niż 10 godzin. Pojazd może poruszać się w trybie autonomicznym na wcześniej zaplanowanej trasie.

źródło: geekweek.interia

 

Nowy autonomiczny pojazd do testów, Izrael

W kwietniu 2022 r.  izraelskie Ministerstwo Obrony przetestowało swój nowy laserowy system obrony przeciwrakietowej o nazwie Iron Beam, następnie Ministerstwo ogłosiło, że rozpoczyna testowanie nowego zrobotyzowanego bezzałogowego pojazdu bojowego, który służy do zwiadów w terenie. Ministerstwo podało, że testy w „reprezentatywnych scenariuszach” mają rozpocząć się w przyszłym roku, bez szacowanej daty gotowości pojazdu do wdrożenia.

Zaprezentowano ją po raz pierwszy na targach obronnych Eurosatory w Paryżu. Łączy w sobie kilka „najnowocześniejszych technologii”. Posiada wyrzutnię pocisków przeciwpancernych, a także system do transportu i odbioru dronów, jak również do przewożenia ciężkich ładunków i wykonywania zaawansowanych możliwości manewrowania.

Uzbrojony pojazd z karabinem

Uzbrojony robot nosi nazwę Medium Robotic Combat Vehicle (M-RCV). Działa w dzień i w nocy w scenariuszach na każdą pogodę, kładąc nacisk na efektywność operacyjną, prostotę, a także minimalną interwencję operatora. Przy budowie nowej broni współpracowało wiele firm. Platforma robotyki jest dziełem BL Advanced Ground Support Systems, zaś 30-milimetrowa wieża karabinu maszynowego zaprojektowana przez Ministerstwo ds. Czołgów i Transportu Opancerzonego, który podlega Ministerstwu ds. Badań i Rozwoju. Elbit Systems opracował aktywny system obrony, a Israel Aerospace Industries opracował wyrzutnię rakiet, która może wystrzeliwać pociski przeciwpancerne „Spike” Rafael Advanced Defense Systems.

źródło: timesofisrael

Zobacz też artykuł o robocie militarnym, który jest w stanie poruszać się pod ziemią.

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica