Popularność Cobotów na Warsaw Industry Week 2022
W dniach 7–9 listopada 2022 roku odwiedziliśmy Międzynarodowe Targi Warsaw Industry Week, aby zobaczyć, jakie rozwiązania na robotyzację przemysłu zaprezentowali w tym roku wystawcy.
Jak co roku Warsaw Industry Week przyciągnęło wielu wystawców i tłumy odwiedzających. Szczególne zainteresowanie wzbudzały na tegorocznych targach roboty, które skupiały uwagę zwiedzających swoją dynamiką działania.
W prezentowanej przez wystawców ofercie robotów dominowały natomiast roboty współpracujące, czyli coboty, potwierdzając tym samym swoją popularność na współczesnym rynku robotyzacji.
Coboty cechują się największą elastycznością spośród wszystkich rodzajów robotów dostępnych na rynku. Pozwalają na zwiększenie efektywności wszelkich procesów produkcyjnych, ponieważ w dosyć łatwy sposób można dostosowywać je do różnorodnych zadań. Dzięki temu mogą zastępować człowieka we wszystkich schematycznych czynnościach bez obawy o jakość wykonania. Poniżej prezentujemy Wam roboty, które zwróciły naszą uwagę podczas targów.
Universal Robots
Firma Universal Robots w produkcji swoich cobotów wyróżnia się stawianiem dbałości o bezpieczeństwo w zakładzie w pierwszej kolejności. Generalnie wszystkie coboty są skonstruowane w taki sposób, aby mogły pracować tuż obok człowieka bez konieczności montowania klatek. Jednak ramię urządzenia Universal Robots umożliwia dodatkowo działanie w dwóch trybach bezpieczeństwa: zredukowanym i normalnym. Ponadto mają one wbudowane jeszcze kilkanaście funkcji bezpieczeństwa.
Omron
Roboty współpracujące OMRON TM posiadają wbudowany system wizyjny w postaci zintegrowanej kamery. Zmontowana kamera służy do lokalizacji obiektów, co możliwe jest dzięki zastosowaniu soczewek o szerokim kącie widzenia. Roboty OMRON TM mogą rozpoznawać zdefiniowane elementy w prawie każdych warunkach za sprawą załączonego światła, które wzmacnia widoczność obrazu sczytywaną przez robota.
Yaskawa
Coboty firmy Yaskawa wyróżniają się wieloma możliwościami sterowania i programowania, które nie wymagają od użytkownika specjalistycznej wiedzy. Zaprezentowany przez Yaskawa cobot MOTOMAN HC10DTP może być obsługiwany poprzez prowadzenie ręczne, intuicyjne Smart Pendant lub Teach Pendant. Yaskawa usprawniła proces programowania za sprawą wprowadzenia przycisków Direct Teach na nadgarstku urządzenia. Poprzez manualne przełączanie tych przycisków można zlecić robotowi natychmiastowe zastosowanie nauczanych pozycji.
Coboty firmy Yaskawa również cechuje dbałość o bezpieczeństwo m.in. poprzez funkcję automatycznego wycofania zacisku robota. Po wycofaniu uścisku robot wykonuje ruch swobodny, pozwalając na uwolnienie się z uścisku osoby poszkodowanej.
Corobitcs
Roboty współpracujące HCR firmy Corobotics to jedne z bardziej wytrzymałych konstrukcyjnie cobotów, które pokrywa w całości metalowa obudowa. Dzięki temu mogą one wykonywać pracę w najbardziej trudnych warunkach obecnych w zakładzie produkcyjnym. Coboty Corobotics łączą wytrzymałość z ergonomicznością. Ze względu na ich niewielki rozmiar i kompatybilność możliwa jest szybka konfiguracja urządzenia do nowych zadań na linii montażowej.
Fanuc
Firma Fanuc zaprezentowała na targach robota przemysłowego, który w połączeniu z systemem wizyjnym rozpoznawał kolory przenoszonych elementów.
Zaprojektowane demo tego robota przemysłowego wzbudzało na Warsaw Industry Week największe zainteresowanie wśród odwiedzających. Operator, którym mógł zostać każdy odwiedzający, mógł za pomocą panelu sterowania wybrać kolor żetonu oraz napis, który zostanie wygrawerowany na żetonie. Po przesłaniu instrukcji przez operatora robot szukał koloru żetonu wybranego przez użytkownika. Następnie chwytał żeton danego koloru i umieszczał go w maszynie służącej do grawerowania napisu. Na koniec żeton z wygrawerowanym napisem był umieszczany przez robota w pojemniku, z którego operator mógł zabrać gotowy żeton.
Stäubli
Stäubli zajmuje się projektowaniem elastycznych robotów przegubowych i przemysłowych. Roboty Stäubli charakteryzują się dużą prędkością łączoną z precyzją działania. Podczas targów mieliśmy okazję zobaczyć w praktyce prędkość tych robotów. Okazało się, że faktycznie spośród wszystkich robotów wystawionych podczas Warsaw Industry Week roboty Stäubli były zdecydowanie najbardziej dynamiczne.
Trio Scara i Neura Robotics
Firma MultiProjekt znana bliżej raczej jako dystrybutor komponentów automatyki przemysłowej, takiej jak silniki liniowe, serwonapędy i panele sterowania, widocznie kieruje się w stronę dołączenia robotów do swojej oferty. Na ich stanowisku prezentowany był robot przemysłowy Trio SCARA, którego budowa oparta jest na uniwersalnych częściach, ułatwiając tym samym jego konserwację i instalacje w szafie.
Szczególną uwagę zwróciła jednak zapowiedź firmy MultiProjekt w postaci filmu promocyjnego prezentowanego na ekranie. Film promował coboty niemieckiej firmy Neura Robotics, która wyróżnia się takimi robotami jak: LARA – łącząca wydajność robotów przemysłowych z intuicyjnym interfejsem użytkownika lub MAiRA – pierwszy na świecie kognitywny robot. Roboty Neura Robotics prezentują się w bardzo eleganckiej, nowoczesnej formie. Zobaczymy jak będą się prezentować na żywo na kolejnych targach Warsaw Industry Week.
Targi Warsaw Industry Week potwierdzają rosnącą popularność cobotów na polskim rynku. Producenci robotów nastawiają się w ich projektowaniu na bezpieczeństwo i kompatybilność, tak aby mogły one pracować w różnorodnych warunkach i tuż obok człowieka. Coboty, choć droższe od robotów SCARA, oferują więcej sposobów ich zastosowania. W momencie jednak, gdy chcemy, aby robot wykonywał prosty powtarzalny ruch z punktu do punktu, roboty SCARA całkowicie spełnią swoją rolę.