Produkcyjna wersja robota GR-1


Fourier Intelligence, singapurska firma zajmująca się produkcją urządzeń rehabilitacyjnych, wprowadza pierwszą generację robotów humanoidalnych, oznaczoną GR-1. Robot ma 1,65 m wysokości i waży 55 kg. Porusza się z prędkością 5 km/h i może przenosić towary o masie 50 kg, dzięki czemu może wyręczać człowieka w ciężkich pracach fizycznych.  

Na początku roku firma ogłosiła, że jest gotowa wypuścić na rynek wersję produkcyjną GR-1. Urządzenie wyposażone jest w kamery głębi, które umiejscowione są w głowie i tułowiu. Dodatkowo, GR-1 posiada algorytmy wizualne, które umożliwiają monitorowanie najbliższego otoczenia. Z ich pomocą robot szybko rozpoznaje obiekty i ludzi, a także realizuje funkcje takie jak omijanie przeszkód i wizualne sterowanie zadań.  

Robot wyposażony jest w dłonie o 11 stopniach swobody, które pozwalają mu chwytać przedmioty. Podczas podnoszenia cylindryczych i okrągłych przedmiotów, takich jak butelka wody czy śrubokręt, dłonie imitują zakres ruchu ludzkich palców. Co ważne, GR-1 potrafi bezpiecznie chwytać przedmioty dostosowując siłę. Sprawdzi się to idealnie podczas sięgania po delikatne rzeczy, które mogą zostać zgniecione przy użyciu zbyt dużej siły.  

Zdaniem producentów, robot GR-1 znajdzie zastosowanie w wielu branżach, takich jak edukacja, rozrywka, logistyka, produkcja przemysłowa, opieka zdrowotna i rehabilitacja, usługi domowe. 

Źródło: The Robot Report “Fourier Intelligence launches production version of GR-1 humanoid robot”

Fourier Intelligence launches production version of GR-1 humanoid robot

(dostęp: 04.03.2024)

Zobacz też:


Największe Targi Automatyki Przemysłowej i Robotyki w Polsce!
Czy roboty przewyższają koszty zatrudnienia?
Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw