Psy-roboty policyjne: Innowacja czy zagrożenie dla praw obywatelskich?


Departament Policji w Nowym Jorku testuje roboty “psy” (Digidogi), które docelowo mają być wykorzystywane do takich zadań jak dostarczanie żywności zakładnikom czy zwiad w miejscach szczególnie niebezpiecznych. 

Wdrażanie zaawansowanych technologii, takich jak roboty, często odbywa się zanim zostaną dostosowane do nich odpowiednie regulacje prawne i społeczne. Z tego powodu pojawiają się pytania o bezpieczeństwo, zasadność i koszt takiego przedsięwzięcia. Główne obawy, co do robotów psów, wiążą się z możliwością wyposażenia robotów w broń i przekształcenia ich w autonomiczne jednostki podejmujące decyzje policyjne, co mogłoby prowadzić do błędów (zatem kto odpowiada za działania podjęte przez robota) i uprzedzeń związanych z AI. 

Informacje udostępnione przez Departament Policji na temat Digidoga okazały się niewystarczające, co pokazuje potrzebę ustalenia jasnych i przejrzystych zasad i przeprowadzenia demokratycznej debaty z uwzględnieniem obaw społeczeństwa, którego roboty miałyby chronić. 

Źródło: Stanley J., Robot Police Dogs are Here. Should We be Worried?, “ACLU”, 2.03.2022, https://www.aclu.org/news/privacy-technology/robot-police-dogs-are-here-should-we-be-worried (dostęp: 15.06.2023).

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica