Robot AI wykrywa chore tulipany


Theo pracuje w dni powszednie, w weekendy oraz w nocy. Mimo, że godzinami wypełnia swoje obowiązki to nigdy nie narzeka na ból kręgosłupa. Kim jest Theo? To pudełkowaty robot, który sprawdza holenderskie pola tulipanów pod kątem chorych kwiatów. Robot AI wykrywa zakażone tulipany, aby spowolnić rozprzestrzenianie się chorób na polach.

Wcześniej to ludzie sprawdzali każdą roślinę. Jeśli to było konieczne, zabijali chore cebule, dzięki czemu zapobiegali rozprzestrzenianiu się wirusa, który łamał kwiaty. Teraz w ramach walki z wirusem to 45 robotów patroluje pola tulipanów w całej Holandii. Robot toczy się przez pola z prędkością jednego kilometra na godzinę. Poluje na charakterystyczne czerwone paski, które tworzą się na liściach zakażonych kwiatów. Maszyna ma kamery z przodu, dzięki czemu robi tysiące zdjęć tulipanów. Następnie na podstawie modelu sztucznej inteligencji określa, czy tulipan jest chory, czy nie.

Erik de Jong z H2L Robotics, firmy produkującej roboty, twierdzi, że sztuczna inteligencja pomaga im identyfikować chore kwiaty, a bardzo dokładne współrzędne GPS pozwalają im wskazać kwiaty, które należy zniszczyć. Twórcy podkreślają “Sercem maszyny jest wiedza, którą wkładamy do modelu sztucznej inteligencji. Wiedza pochodzi od hodowców tulipanów. Wykorzystujemy więc wiedzę hodowców tulipanów i łączymy ją w model sztucznej inteligencji”.

Źródło: Tech Xplore “An AI robot is spotting sick tulips to slow the spread of disease through Dutch bulb fields”

https://techxplore.com/news/2024-03-ai-robot-sick-tulips-disease.html#google_vignette

(dostęp: 26.03.2024)

Zobacz też:


Największe Targi Automatyki Przemysłowej i Robotyki w Polsce!
Czy roboty przewyższają koszty zatrudnienia?
Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw