Robot „latający smok” do gaszenia pożarów na odległość


Wyobrażacie sobie latającego smoka, który nie zieje ogniem, tylko gasi płomienie podmuchami wody? Ta wizja, za sprawą japońskich naukowców, jest coraz bardziej realna. Zespół tworzy latające urządzenie, które może wkrótce zostać werbowane do zespołów strażackich na całym świecie. Ich zadaniem będzie pomoc w gaszeniu pożarów, które są zbyt niebezpieczne, aby zbliżyli się do nich strażacy. 

Jak działa takie urządzenie? Wąż strażacki Smoka unosi się na dwa metry ponad ziemią za sprawą ciśnienia z ośmiu tryskających strumieni wody. Wąż może zmieniać kształt i być skierowany w stronę płomieni. Jest sterowany przez jednostkę umieszczoną z tyłu na wózku kołowym. Wózek natomiast jest podłączony rurą zasilającą do wozu strażackiego, który posiada zbiornik na wodę o pojemności 14 000 litrów. Dodatkowo, na końcówce węża znajduje się kamera konwencjonalna i termowizyjna, które pomagają zlokalizować miejsce pożaru. 

Zespół badawczy z laboratorium prof. Satoshi Tadokoro na Uniwersytecie Tohoku rozpoczął prace nad latającymi robotami w 2016 roku. Naukowcy szacują, że wdrożenie robota do jednostek straż zajmiej jeszcze około 10 lat. Na razie Dragon Firefighter otrzymał chrzest bojowy podczas ceremonii otwarcia World Robot Summit 2020, która odbyła się we wrześniu 2021 roku w Fukushimie. Tam pomyślnie zgasił, w odległości czterech metrów, uroczysty płomień zapalonych przez innego robota. 

Źródło: Tech Xplore”Scientists develop ‘flying dragon’ robot to fight fires from a distance”

https://techxplore.com/news/2023-12-scientists-flying-dragon-robot-distance.html

(dostęp: 06.02.2024)

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica