Robot PixelPaint artystycznie maluje samochód

05/16/2022
Robot PixelPaint firmy ABB jako pierwszy na świecie odtwarza abstrakcyjne dzieło sztuki, nanosząc je na samochód. Technologia głowicy malarskiej zapewnia niespotykaną dotąd precyzję i elastyczność, a jednocześnie zapewnia bardziej zrównoważony i wydajny sposób malowania.
Pierwszy na świecie samochód artystycznie pomalowany przez robota powstał dzięki ABB. Firma nawiązała współpracę z dwoma światowej sławy artystami. Ośmioletnim Advaitem Kolarkarem z Indii, a także kolektywem projektantów cyfrowych Illusorr z Dubaju. Technologia PixelPaint firmy ABB, bez udziału człowieka, odtworzyła monochromatyczny wzór Advaita, jak również trójkolorowe wzory geometryczne Illusorru.
Firma ABB aby stworzyć samochód artystyczny odnowiła SUV-a Volkswagena. To pojazd uszkodzony podczas katastrofalnych powodzi w Niemczech latem 2021 roku. Jego recykling potwierdza zaangażowanie ABB w zrównoważony rozwój wszędzie tam, gdzie jest to możliwe.
Robot PixelPaint spełnia wymagania zrównoważonego rozwoju
Roboty malarskie IRB 5500 firmy ABB wyposażone są w 1000 dysz w głowicy drukującej, dlatego technologia jest w stanie wykonać bardzo złożone prace w czasie krótszym niż 30 minut. PixelPaint charakteryzuje się niespotykaną dotąd precyzją i szybkością. Pozwala na uchwycenie misternych, wyszukanych szczegółów, które byłyby niemożliwe do osiągnięcia ręcznie.
Technologia PixelPaint zwiększa zrównoważony charakter produkcji, eliminując konieczność stosowania materiałów maskujących i dodatkowej wentylacji. Występuje przez to mniejsza emisja zanieczyszczeń, jednocześnie pozwalając na zaoszczędzenie wody oraz energii. Głowica malarska, koordynowana przez oprogramowanie RobotStudio firmy ABB, bardzo dokładnie przylega do karoserii pojazdu. Zapewnia naniesienie 100% farby na samochód bez unoszących się w powietrzu mgiełek. Różne kolory farby są nakładane szybko, a produkt przechodzi przez malarnię tylko raz. Dla producentów samochodów może to oznaczać skrócenie czasu produkcji o połowę i obniżenie kosztów nawet o 60 procent.
Innowacyjny proces nakładania farby w produkcji motoryzacyjnej
Technologia odzwierciedla rosnące zapotrzebowanie na trwałą personalizację w przemyśle motoryzacyjnym, szczególnie w zakresie lakierów zewnętrznych. Wielokolorowe malowanie samochodów było tradycyjnie pracochłonnym i kosztownym procesem, obejmującym wiele etapów maskowania i demaskowania. Tymczasem technologia ABB pozwala na kolorowe, jak również dokładne odwzorowanie dowolnego wzoru.
Starannie kontrolowana farba jest szybko nakładana w jednym cyklu. Ten przełom w automatyzacji procesu lakierowania otwiera drzwi do specjalistycznych i spersonalizowanych projektów na rynku motoryzacyjnym.
“Technologia PixelPaint firmy ABB to coś więcej niż ewolucja – to rewolucja. Jest to doskonały przykład tego, jak robotyka i nasze oprogramowanie RobotStudio® mogą nie tylko utorować drogę do bardziej zrównoważonej produkcji, ale także doskonale odwzorować delikatne dzieła sztuki, które celebrują oryginalność i piękno ludzkiego ducha. W czasach, gdy konsumenci chcą bardziej spersonalizowanych produktów, PixelPaint zmienia postać rzeczy i pozwala na odtworzenie dowolnego wzoru w sposób zarówno trwały, jak i niedrogi”, mówi Sami Atiya, dyrektor biznesu Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB.
ABB jest liderem w rozwoju zasad inteligentnej produkcji i technologii wspierających globalny przemysł motoryzacyjny, który przechodzi jeden z najbardziej znaczących okresów transformacji w najnowszej historii. Transformacja ta doprowadzi do wykorzystania większej liczby robotów w połączeniu z innymi technologiami, w tym z autonomicznymi robotami mobilnymi (AMR). Pozwoli to klientom ABB z branży motoryzacyjnej zoptymalizować dostawy komponentów w swoich zakładach. Połączyć zintegrowane, skalowalne, modułowe komórki produkcyjne typu PixelPaint, które zapewnią elastyczność niezbędną do zaspokojenia zmiennych poziomów popytu.
Artyści biorący udział w projekcie
fot. Advait Kolarkar obserwuje prace PixarPaint malującego samochód
Advait Kolarkar
Młody artysta ma zaledwie osiem lat, a jego prace plastyczne, kalejdoskopowe i abstrakcyjne, cieszą się międzynarodowym uznaniem. Stosuje różne kształty, skomplikowane wzory i śmiałe plamy przeplatających się linii. W dniach 12-22 maja 2022 roku, w londyńskiej Gagliardi Gallery, odbędzie się wystawa zebranych prac Advaita, w tym części robota ABB – samochodu artystycznego.
Illusorr
To międzynarodowy kolektyw projektantów cyfrowych z siedzibą w Dubaju. Zespół twórców wywodzi się z awangardowego sektora architektury i wzornictwa. Ich cyfrowe projekty są inspirowane mieszanką natury i science fiction.
Ian Callum
Brytyjski projektant samochodów, który pracował dla firm Ford, TWR, Aston Martin i Jaguar Land Rover. Przez 20 lat był dyrektorem ds. wzornictwa w Jaguar Land Rover, gdzie zaprojektował między innymi modele X-Type, XJ, S-Type, F-Pace i I-Pace. W 2006 roku został uhonorowany nagrodą Royal Designer for Industry (RDI) przyznawaną przez Royal Society of Arts. Został mianowany Komandorem Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE) w rocznicę urodzin w 2019 r. za zasługi dla brytyjskiego przemysłu samochodowego. W tym samym roku założył własną firmę CALLUM, przede wszystkim zajmującą się projektowaniem samochodów i produktów.
Biznes Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB
Biznes Robotyki i Automatyki Dyskretnej w ABB jest pionierem w dziedzinie robotyki, automatyki maszynowej, a także usług cyfrowych, dostarczającym innowacyjne rozwiązania dla wielu różnych branż, w tym motoryzacyjnej, elektronicznej i logistycznej. Jako jeden z największych na świecie producentów robotów i automatyki maszynowej dostarczył ponad 500 000 rozwiązań z zakresu robotyki. Ich klientami są przedsiębiorstwa różnej wielkości, które wspiera w transformacji dążącej do stworzenia fabryk przyszłości, złożonych z połączonych i współpracujących ze sobą elementów. Dąży do zwiększenia produktywności oraz elastyczności aby uprościć procesy, jak również poprawić jakość produkcji. Biznes Robotyki i Automatyki Dyskretnej ABB zatrudnia ponad 10 000 pracowników w ponad 100 zakładach w 53 krajach.
źródło: ABB
Przeczytaj też o pierwszych zawodach marsjańskich łazików European Rover Challenge zorganizowanych w Polsce. W tym roku, we wrześniu, odbędzie się ich kolejna edycja w Kielcach.
Zobacz też:







