#RoboTemat: AgBot od AgXeed – wywiad


AgXeed

Rolnicy odgrywają niezbędną rolę w społeczeństwie; dostarczają nam nie tylko żywność, ale również dbają o nasze środowisko. Rosnąca populacja świata, niedobór siły roboczej, coraz bardziej nieprzewidywalna pogoda czy presja na bardziej zrównoważone rolnictwo oraz wymagające regulacje rządowe stawiają rolników przed coraz większym wyzwaniem, aby jak najlepiej wykorzystać dostępne grunty rolne. W sukurs przychodzi tu automatyzacja i robotyzacja. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe firmy oferujące rozwiązania z zakresu robotyzacji. Jedną z nich jest holenderska firma AgXeed, pracująca od pewnego czasu nad robotem AgBot.

W rozmowie z portalem robotyka.pl AgXeed zgodził się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących ich nowości.

 

1. Skąd pomysł na robota?

 

W rolnictwie panuje tendencja, że ​​„większe znaczy lepsze”; z powodu braku siły roboczej maszyny stały się bardziej wydajne, ale też dużo cięższe. Dzięki dzisiejszym technologiom możemy wybrać bardziej inteligentne podejście, w którym wracamy do podstawowych zasad rolnictwa i lepiej dbamy o nasze gleby za pomocą lżejszych i wydajniejszych maszyn.

 
2. Do czego zdolny jest robot?

 

Może wykonać każdą pracę, jaką może wykonać konwencjonalny ciągnik. Nasz AgBot jest wyposażony w konwencjonalny przedni i tylny zaczep oraz WOM, dzięki czemu może współpracować z dowolnym sprzętem (siewnik, kultywator itp.), którego rolnik już dziś używa w swoim gospodarstwie.

 
3. Jaki jest cel robota?

 

Naszym głównym celem jest lepsza pielęgnacja gleby. Rozkład ciężaru naszych maszyn pozostaje znacznie poniżej 0,5 kg/cm2, co jest granicą, przy której może wystąpić trwałe zagęszczenie gleby. Równoważna konwencjonalna maszyna często przekracza 1,5 kg/cm2. Korzenie roślin mają trudności z dotarciem do składników odżywczych w głębszych warstwach, a woda nie zostanie wchłonięta przez zagęszczoną glebę; stąd nasze rozwiązania doprowadzą do uzyskiwania wyższych plonów.

 
4. Jak wyglądał proces budowy?

 

Tworzyliśmy koncepcje w CAD i pracowaliśmy nad nimi z rolnikami, dostawcami, partnerami ds. rozwoju, dopóki nie uzgodniliśmy projektu i nie zaczęliśmy budować naszego pierwszego prototypu. Należy pamiętać również o  wysiłku, jaki włożono w część projektu w chmurze – narzędzia do planowania, to prawdopodobnie zajęło więcej niż połowę czasu poświęconego na projekt.

 
5. Jakie są plany na przyszłość?

 

W tym roku organizujemy naszą AgXperience Tour, podczas której zabierzemy prototyp do rolników w Holandii i Niemczech, aby pracowali na swoich polach z robotem. W przyszłym roku chcemy wprowadzić na rynek ograniczoną liczbę maszyn przedseryjnych. Aktywnie współpracujemy z partnerami zarówno z sektora rolniczego, jak i spoza niego, aby wprowadzać na rynek rozwiązania, które generują wartość dodaną dla rolnika i społeczeństwa.

Agbot wyposażony jest w silnik diesla Deutz AG Stage V mającym 156 koni mechanicznych (115kw) i maksymalny moment obrotowy 610nm. Za napęd odpowiada generator prądu, umożliwiający osiągnięcie prędkości 13km/h. Za poruszanie się w terenie odpowiada zestaw czujników, radar GPS z technologią RTK GNSS oraz Lidar.

 

Autor: Kuba Łozowski

 

Zobacz też: #RoboTemat: Firma John Deere będzie produkować roboty rolnicze

 

Zobacz też:


Czy roboty przewyższają koszty zatrudnienia?
Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne