#RoboTemat: CyberKnife od Accuray najlepsze w badaniu PACE


CyberKnife

09/16/2021

PACE – Prostate Advances in Comparative Evidence zaprezentowało wyniki badań  podczas ESTRO 2021 odbywającego się w Madrycie – corocznego kongresu Europejskiego Stowarzyszenia radioterapii i onkologii.

Firma Accuray Incorporated ogłosiła, że dane z badania PACE – Prostate Advances in Comparative Evidence wskazują, że platforma zrobotyzowanej radioterapii CyberKnife jest lepsza od konwencjonalnych akceleratorów liniowych pod względem zmniejszania częstości występowania późnej toksyczności pęcherza moczowego drugiego stopnia lub wyższego związanej z radioterapią stereotaktyczną raka prostaty (SBRT – Stereotactic body radiation therapy). Dane z dwuletniej obserwacji przedstawione na dorocznym kongresie Europejskiego Towarzystwa Radioterapii i Onkologii wykazały, że efekty uboczne dotyczące pęcherza moczowego występowały o połowę rzadziej przy zastosowaniu CyberKnife.

Radioterapia stereotaktyczna polega na dostarczaniu bardzo wysokich dawek promieniowania podawanych w niewielkiej liczbie sesji, co zapewnia pacjentom większy komfort w porównaniu z konwencjonalną radioterapią. W badaniu PACE SBRT wykonano w 5 sesjach, natomiast standardowo leczenie odbywa się od 20 do 39 sesji. Poza redukcją stresu związaną z leczeniem, mniejsza liczba sesji oznacza również mniejsze koszty.

Dr Alison Tree, Konsultant Kliniczny Onkolog w The Royal Marsden NHS Foundation Trust i lider zespołu Uro-oncology Clinical Trials w The Institute of Cancer Research w Londynie, która przedstawiła dane w ESTRO, powiedziała: „Naszym celem było zrozumienie czy moglibyśmy bezpiecznie zwiększyć dzienną dawkę celowanego promieniowania, co pozwoliłoby nam zmniejszyć liczbę wymaganych zabiegów. Dane te dały bardzo obiecujące wyniki, które sugerują, że ten sposób leczenia prostaty pozwala skutecznie zamknąć sesję leczenia prostaty z bardzo niewielkimi skutkami ubocznymi u pacjentów w pięć dni.”

Leczenie raka prostaty promieniowaniem jest trudne: gruczoł krokowy może przesunąć się nawet o 10 mm w ciągu 30 sekund w nieprzewidywalny sposób, często spowodowany normalnymi funkcjami organizmu pacjenta, takimi jak napełnianie pęcherza, gazy w jelicie, a nawet lekki ruch pacjenta podczas zabiegu. Ponadto prostatę otaczają wrażliwe narządy i tkanki.

Gdy prostata się porusza, system CyberKnife, pierwszy i jedyny zautomatyzowany system dostarczania radioterapii, wykrywa ten ruch i wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) do synchronizacji wiązki do nowej pozycji prostaty w czasie rzeczywistym przez całą sesję leczenia. Ta synchronizacja odbywa się automatycznie, co sprawia, że ​​nie ma potrzeby znacznego rozszerzania marginesów leczenia lub repozycjonowania pacjenta – podejścia stosowane w konwencjonalnych akceleratorach liniowych.

„CyberKnife Prostate SBRT jest wspierany przez najszersze doświadczenie kliniczne w branży. Badanie PACE wzbogaca dostępne dane i dostarcza dalszych przekonujących dowodów na to, jaką różnicę może wnieść technologia w życiu pacjenta i jaką wartość może wnieść dla szpitalnej prostaty program leczenia raka” – powiedział dr n. med. Jean-Philippe Pignol, dyrektor ds. medycyny i technologii w Accuray.

CyberKnife to jedyne robotyczne urządzenie do radiochirurgii, które umożliwia wysoko precyzyjne, niechirurgiczne leczenie guzów i zmian w dowolnym obszarze ciała pacjenta, włączając to prostatę, płuco, mózgowie, kręgosłup, wątrobę, trzustkę i nerki. To jedyny system który umożliwia całkowicie automatyczne śledzenie i adaptację napromieniania. Najwyższy poziom precyzji pozwala zespołowi napromieniającemu czuć pewność, że leczenie pacjenta odbywa się najdokładniej jak jest to możliwe a podana dawka napromieniania jest najwyższą możliwą, bez pogarszania jakości życia pacjentów.

O PACE

Dane z badania PACE dostarczają dowodów klinicznych poziomu 1 – najsilniejszego poziomu dowodów, na podstawie których można kierować zmianami w praktyce. PACE-B to badanie przeprowadzone w 37 ośrodkach w Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Irlandii, porównujące pięciofrakcyjną stereotaktyczną radioterapię ciała (SBRT) z konwencjonalnie frakcjonowaną lub umiarkowanie hipofrakcjonowaną wiązką zewnętrzną (CFMHRT) w zlokalizowanym raku prostaty. Badanie PACE-B jest finansowane przez firmę Accuray, sponsorowane przez The Royal Marsden i koordynowane przez ICR-CTSU w The Institute of Cancer Research w Londynie. Spośród 874 włączonych pacjentów przeanalizowano dane z okresu do dwóch lat dotyczące 848 pacjentów leczonych radioterapią; 415 otrzymujących SBRT i 433 CFMHRT. Czterdzieści jeden procent mężczyzn leczonych SBRT w badaniu otrzymało leczenie przy użyciu platformy CyberKnife.

Źródło: medicalonline.pl/ Accuray

Autor: Kuba Łozowski

Zobacz też: #RoboTemat: Ramię robotyczne wykrywające przeciwciała COVID

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica