Robotyczna ryba SoFi w oceanie


08/11/2022 

Eksploracja podwodnego życia za pomocą sterowanej akustycznie miękkiej robotycznej ryby SoFi. Ułatwia badanie, a także pozwala na więcej niż tradycyjne autonomiczne pojazdy podwodne

 

CSAIL stworzył miękką rybę-robota, która może samodzielnie pływać obok prawdziwych ryb w oceanie. Zbliżona eksploracja podwodnego życia wymaga nowych form interakcji z wykorzystaniem stworzeń zdolnych do zwinnych manewrów pływania. Wyposażonych w kamery, jak również wspieranych przez zdalną ludzką obsługę. Praca nad tym projektem skupia się na produkcji, kontroli i testach oceanicznej miękkiej robotycznej ryby SoFi. Robot może pływać w trzech wymiarach, aby stale rejestrować życie wodne, które śledzi.

SoFi i jej możliwości

SoFi

Robot pływa falując ogonem i kontroluje własną pływalność, dzięki temu może działać na wielu głębokościach. Zręczność ryby pozwala na pływanie pod koralowcami. Co więcej dostarcza obraz w czasie rzeczywistym poprzez kamerę umieszczoną z przodu. Zdalny moduł pozwala nurkowi sterować rybą – jest podświetlany i zabezpieczony przed wodą. Pilot wykorzystuje sygnały ultradźwiękowe do komunikacji.

Łatwo rozłożyć SoFi na części – ogon, tułów, głowa. W jej głowie znajduje się elektronika, w tym komputer z systemem Linux. W ogonie zaś umieszczona została pompa hydrauliczna która sprawia, że ryba się porusza. Komory z pianki uretanowej zapewniają pływalność. Elastyczny ogon wykonano z elastomeru silikonowego.

Robotyczna ryba Sofi bada rafy koralowe

Robotyczna ryba SoFi

Wykorzystując zminiaturyzowany moduł komunikacji akustycznej, nurek może kierować rybą, wysyłając polecenia takie jak prędkość, kąt skrętu i dynamiczne nurkowanie w pionie. Wyniki eksperymentów zebrane podczas testów na rafach koralowych na Oceanie Spokojnym pokazują, że zrobotyzowane ryby mogą z powodzeniem poruszać się w środowisku wodnym na głębokościach od 0 do 18 metrów. Co więcej, robotyczna ryba SoFi wykazuje realistyczny, falujący ruch ogona, który umożliwia miękki robotyczny siłownik. Może to potencjalnie ułatwić bardziej naturalną integrację ze środowiskiem oceanicznym.

Projektanci i badacze pracujący nad tym robotem uważają, że badania wykraczają poza to co jest obecnie osiągalne przy użyciu tradycyjnych autonomicznych pojazdów podwodnych opartych na silnikach odrzutowych. Demonstrują metody, które można wykorzystać w przyszłości do badania interakcji życia wodnego i dynamiki oceanów dzięki ich projektowi.

Członkowie projektu to:

Robert Katzschmann , Joseph DelPreto , Robert MacCurdy , Andy Marchese, Daniela Rus

źródło

Przeczytaj też czy cenne surowce będą wydobywane szybciej i taniej

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica