Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka

Wpływ nowoczesnych technologii na rozwój przemysłu
Współczesny, bardzo zmienny i burzliwy świat biznesu stawia przed przedsiębiorstwami coraz trudniejsze zadania w celu utrzymania się na rynku. Aby zdobyć przewagę konkurencyjną, przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po nowoczesne rozwiązania cyfrowe i technologiczne. Innowacyjne rozwiązania są niezbędne do rozwoju przedsiębiorstwa oraz stabilizacji jego pozycji lub wybicia się na tle konkurencji. Z tej przyczyny przedsiębiorstwa skupiają swoją uwagę na zapoznaniu się ze współczesnymi technologiami oraz skutecznym wprowadzeniu i zarządzaniu nimi w organizacji. Z pomocą w tym zakresie przychodzą podmioty wykonujące audyty technologiczne i opracowujące Mapy Drogowe Transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. Dzisiaj szerzej o tym temacie porozmawiamy z przedstawicielem firmy MultiProjekt, przeprowadzającej audyty technologiczne w przedsiębiorstwach z różnorodnych branż.
Robotyka.pl – Zaczynając od początku, proszę opowiedzieć w kilku słowach, czym jest audyt technologiczny?
Audyt technologiczny to precyzyjna analiza przedsiębiorstwa identyfikująca kluczowe obszary, które funkcjonują w firmie. Określa jej bieżącą kondycję, jak również wskazuje obszary wymagające udoskonalenia. Zadaniem audytu jest także zobrazowanie przedsiębiorcom możliwych kierunków rozwoju dla ich firm poprzez propozycje zastosowania nowoczesnych rozwiązań z zakresu automatyzacji, cyfryzacji czy też implementacji rozwiązań z zakresu Przemysłu 4.0. Wykonanie audytu technologicznego to kompleksowy, bieżący obraz przedsiębiorstwa oraz strategia działania na kolejne lata, zebrana w jednym dokumencie.
Robotyka.pl – Czy w nawiązaniu do nazwy audyt technologiczny jest tylko analizą części produkcyjnej przedsiębiorstwa?
Zdecydowanie nie. Audyt technologiczny swoim zakresem obejmuje wszystkie procesy funkcjonujące w przedsiębiorstwie. Jest to gruntowna, spersonalizowana analiza firmy, połączona z rozpoznaniem całości procesów, tj. struktury organizacyjnej, systemu zarządzania, komunikacji wewnętrznej, administracji, marketingu, po proces dostawy oraz wspomniane wcześniej procesy związane z częścią produkcyjną. Przeprowadzenie audytu technologicznego umożliwia zidentyfikowanie obszarów, których usprawnienie ma fundamentalne znaczenie dla efektywnego funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz realizacji jego celów.

Robotyka.pl – Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa przyniesie przeprowadzenie analizy technologicznej?
Audyt technologiczny przyniesie firmie bardzo wymierne i realne korzyści, przedstawiając kompleksowy obraz kondycji przedsiębiorstwa. Raport z audytu zawiera bowiem opracowaną i spersonalizowaną strategię działania przedsiębiorstwa na kolejne lata, z uwzględnieniem wprowadzenia nowoczesnych technologii i innowacyjnych rozwiązań. Obrazuje również procesy i zadania, które wymagają usprawnienia i optymalizacji. Kolejną korzyścią dla przedsiębiorców z przeprowadzenia audytu jest możliwość identyfikacji i oceny ryzyka związanego z działalnością firmy, co pozwala na skuteczne zarządzanie. Usługa doradcza w zakresie przeprowadzenia audytu technologicznego i opracowanie Mapy Drogowej Transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 ułatwia również ubieganie się o dofinansowanie ze środków unijnych.
Robotyka.pl – Dlaczego Pana zdaniem audyt technologiczny jest kluczowym elementem rozwoju każdej nowoczesnej firmy?
Wykonanie audytu technologicznego umożliwia obiektywne spojrzenie na przedsiębiorstwo, ułatwiając wyłapanie np. wąskich gardeł produkcji czy działalności firmy, znalezienie oszczędności i redukcję kosztów. Analiza działalności firmy przez zewnętrzny zespół specjalistów z danej branży, który na bieżąco śledzi dynamiczny rozwój technologiczny i cyfrowy, umożliwi dostosowanie do aktualnych wymogów rynku, jednocześnie optymalizując procesy i zwiększając konkurencyjność przedsiębiorstwa.
Robotyka.pl – Jak przebiega proces audytu technologicznego?
Każdorazowo proces przeprowadzenia audytu technologicznego dostosowany jest do konkretnych potrzeb oraz specyfiki przedsiębiorstwa. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt jako pierwszy etap działania nasi specjaliści umawiają się na wizję lokalną oraz wstępne spotkanie informacyjne w siedzibie organizacji. Celem tego spotkania jest zapoznanie się ze specyfiką przedsiębiorstwa, ustalenie i omówienie zakresu planowanych prac oraz omówienie harmonogramu kolejnych działań. Pierwsze spotkanie, podczas którego dokonywana jest również wycena usługi doradczej, jaką jest przeprowadzenie audytu technologicznego oraz opracowanie Mapy Drogowej Transformacji w kierunku Przemysłu 4.0, jest bezpłatne. Drugim etapem jest dobranie odpowiedniego zespołu, który jest wyspecjalizowany w konkretnej, często bardzo wąskiej branży, jaką reprezentuje przedsiębiorstwo. MultiProjekt jest firmą, która w swoich szeregach ma profesjonalny zespół audytorów i inżynierów, którzy mogą pochwalić się dużym portfolio w zakresie przeprowadzonych audytów technologicznych. Audyty w firmach wymagających specjalistycznych ekspertyz przeprowadzamy również we współpracy z zespołem naukowców, między innymi z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Następnym etapem jest przeprowadzenie audytu właściwego, który trwa jeden lub dwa dni robocze w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Podczas audytu badane są wszelkie procesy funkcjonujące w firmie oraz prowadzone są rozmowy z przedstawicielami organizacji. Po zakończeniu audytu zespół specjalistów rozpoczyna prace w zakresie przygotowania raportu, czyli opracowania Mapy Drogowej Transformacji przedsiębiorstwa. Po zakończeniu prac oraz akceptacji dokumentacji przez przedstawicieli organizacji dokument jest przekazywany osobom decyzyjnym w przedsiębiorstwie.

Robotyka.pl – Co składa się na elementy Mapy Drogowej Transformacji przedsiębiorstwa w kierunku Przemysłu 4.0?
Usługa doradcza wykonania audytu technologicznego oraz opracowania Mapy Drogowej Transformacji w kierunku Przemysłu 4.0 często jest elementem wniosków, które przedsiębiorcy składają w ramach konkursów o dofinansowanie ze środków unijnych. W związku z powyższym zazwyczaj minimalny zakres opracowania dokumentu określają poszczególne konkursy. Możemy jednak przedstawić ogólny zarys elementów składających się na Mapę Drogową Transformacji. Dokument podzielony jest na trzy części. Pierwsza z nich zawiera szczegółowe informacje o wykonawcy Mapy Drogowej. Druga część przedstawia faktyczny stan wszystkich procesów funkcjonujących w przedsiębiorstwie oraz diagnozę dojrzałości cyfrowej. Trzecia, bardzo ważna część, to część wdrożeniowa, w której zawarte są propozycje wprowadzenia zmian, ulepszeń, automatyzacji, robotyzacji i optymalizacji procesów. Przedstawiona jest strategia rozwoju przedsiębiorstwa na kolejne lata, opracowany plan inwestycyjny oraz zaprezentowane są możliwe zagrożenia wynikające z wprowadzenia powyższych zmian.
Robotyka.pl – Wspomniał Pan o możliwości otrzymania dofinansowania ze środków unijnych. Czy audyt technologiczny jest istotnym działaniem przy składaniu wniosku przez przedsiębiorców?
Aktualnie przedsiębiorstwa mają możliwość skorzystania z dużej ilości wsparcia ze środków Funduszy Europejskich. W związku z uruchomieniem środków na perspektywę Fundusze Europejskie na lata 2021-2027, w najbliższych miesiącach realizowany będzie między innymi program Automatyzacja i Robotyzacja w MŚP dla Polski Wschodniej. Program ten wspiera transformację przedsiębiorstw w kierunku Przemysłu 4.0. Jednym z warunków przystąpienia do konkursu jest przeprowadzenie przed złożeniem wniosku o dofinansowanie audytu technologicznego i opracowanie Mapy Drogowej Transformacji w kierunku Przemysłu 4.0. W tym wypadku przeprowadzenie audytu jest konieczne przy ubieganiu się o tego typu wsparcie. Warto podkreślić, że wykonanie audytu nie musi być powiązane z udziałem w konkursie o dofinansowanie ze środków unijnych. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na taką usługę, otrzymają raport z zewnętrznym spojrzeniem na organizację, który zawiera opracowaną spersonalizowaną strategię rozwoju firmy i wprowadzenia nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do specyfiki firmy, mającą na celu wzrost wydajności i konkurencyjności.
Robotyka.pl – Czy audyt technologiczny powinien być przeprowadzony w przedsiębiorstwach jednorazowo, czy zalecane jest powtarzanie analizy względem zmieniających się warunków?
Raport z audytu technologicznego co do zasady nie ma terminu ważności. Zaleca się jednak, aby w dużych przedsiębiorstwach przeprowadzać audyt przynajmniej raz w roku, natomiast w mikro i małych firmach raz na kilka lat. Taka cykliczna analiza przedsiębiorstwa umożliwia ciągły rozwój, dostosowywanie do zmieniających się warunków i trendów na rynku, pomaga w utrzymaniu wysokich standardów produkcji i obsługi klienta, co przekłada się na pozytywne doświadczenia klientów. Umożliwia również zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami, jak np. roboty przemysłowe i oprogramowanie klasy MES, które umożliwia innowacyjny system realizacji produkcji.

Robotyka.pl – W jaki sposób przedsiębiorcy mogą przygotować się do audytu technologicznego?
Nie ma obowiązku, aby przedsiębiorcy w sposób szczególny przygotowywali się do audytu. Wszelkie niezbędne informacje oraz wykaz potrzebnych materiałów i dokumentów otrzymają podczas pierwszego, wstępnego spotkania organizacyjnego. Pomocne może się jednak okazać przemyślenie, jaki cel przedsiębiorstwo chce osiągnąć po przeprowadzeniu audytu – czy będzie to złożenie wniosku o dofinansowanie, czy usprawnienie procesów, czy np. robotyzacja i cyfryzacja przedsiębiorstwa. Przed przeprowadzeniem audytu właściwego ważne jest, aby przedsiębiorcy przeprowadzili samoocenę dojrzałości cyfrowej. Do tego celu służy narzędzie, jakim jest ankieta samooceny – Skan ADMA. Metodologia ADMA (ang. Advanced Manufacturing) umożliwia analizę poziomu zaawansowania i dojrzałości cyfrowej przedsiębiorstw, w szczególności z sektora MŚP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw), oraz opracowanie skutecznych strategii ich transformacji w kierunku przedsiębiorstw przyszłości.
Robotyka.pl – Dlaczego firma MultiProjekt będzie najlepszym wyborem do przeprowadzenia audytu technologicznego oraz opracowania Mapy Drogowej Transformacji cyfrowej?
MultiProjekt jest firmą, która działa na rynku od ponad 20 lat. Spółka w swoich szeregach ma wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów, którzy ciągle rozwijają swoje kompetencje. W realizacji audytów mamy zasięg ogólnopolski, posiadamy trzy dedykowane zespoły w Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Do każdego audytu i przedsiębiorstwa podchodzimy indywidualnie, biorąc pod uwagę specyfikę branży oraz uwagi zarządu i pracowników dotyczące funkcjonowania i rozwoju firmy. Raport zawiera spersonalizowaną propozycję zastosowania nowych technologii oraz innowacyjnych rozwiązań dostosowanych do specyfiki danego przedsiębiorstwa, skupiając się na zwiększeniu wydajności i konkurencyjności. Dotychczas przeprowadziliśmy łącznie około 30 audytów w firmach specjalizujących się w różnorodnych branżach, takich jak np. branża automotive, transport międzynarodowy, kolejnictwo, branża spożywcza, przetwórstwo drzewne, branża meblarska, produkcja przemysłowa, obróbka metali.
Zakończenie
Bardzo dziękuję za rozmowę. Mam nadzieję, że udało nam się przybliżyć Państwu, czym jest audyt technologiczny i jakie korzyści dla przedsiębiorstwa niesie wykonanie tej usługi.
Zobacz też:







