Twórcy Taktycznego Robota Miotanego – docenieni na targach iENA


Taktyczny robot do odpalania ładunków wybuchowych znalazł się wśród polskich wynalazków nagrodzonych na Międzynarodowych Targach iENA 2013 w Norymberdze

Twórcy niemal 30 wynalazków i innowacyjnych rozwiązań, nagrodzonych na 65. Międzynarodowych Targach “Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” IENA 2013 w Norymberdze, odebrali w poniedziałek w Warszawie specjalne medale i dyplomy Rady Głównej Instytutów Badawczych i Agencji Promocyjnej Inventor.

“Nasza skuteczność, jeśli chodzi o innowacyjność, nie jest jeszcze idealna, czasami oceniana jest niezbyt dobrze. Nasze działania jako Instytutów Badawczych – również uczelni wyższych, instytutów Akademii Nauk – powinny iść w kierunku szerokiej współpracy z przedsiębiorcami, którzy będą wdrażać nasze wyniki badań” – podkreślił podczas spotkania przewodniczący Rady Głównej Instytutów Badawczych prof. Leszek Rafalski.


Jak dodał, w 2014 r. rada będzie organizowała spotkania i inicjowała porozumienia “aby zarówno w programie Horyzont 2020, który nastawiony jest na przedsiębiorczość i innowacyjność, jak i programach krajowych, zwłaszcza w programie operacyjnym Inteligentny Rozwój, czy programach regionalnych – ta współpraca dała dobre rezultaty”.

Srebrny medal iENA to tylko jedna z nagród zagarniętych przez inżynierów z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów, twórców Taktycznego Robota Miotanego. To niewielkie urządzenie – kształtem i wielkością przypominające hantle – mieści w sobie kamerę, mikrofon i dodatkowe urządzenia, które pozwalają wyzwalać ładunki oślepiające, ogłuszające czy wybuchowe. Porusza się na kołach (jest zdalnie sterowany) i zgodnie z przeznaczeniem można go wrzucać do różnych pomieszczeń, by zbadał teren lub odwrócił uwagę przestępców od działań antyterrorystów. Sprawdza się w trudno dostępnym i niebezpiecznym otoczeniu. Może też służyć do poszukiwania ofiar pożarów w zadymionych pomieszczeniach.

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica