Wielkanoc już za 9 miesięcy – spraw sobie robota Egg-bot


07/21/2022

 

Wiele lat temu premierę miał uroczy robot do malowania pisanek. Nazywa się Egg-bot i jest wynikiem współpracy Evil Mad Scientist Laboratories oraz Bruce’a Shapiro. Jest to mały robot CNC, który po samodzielnym złożeniu i podpięciu do komputera, pozwala zaprojektować wzór, który będzie umieszczony na pisance.

 

Oryginalny Egg-bot powstał w 1990 roku. Jego twórcą był Bruce Shapiro. Bruce interesował się sterowaniem silnikami krokowymi zdalnie z własnego komputera. Istotą była prostota – rysowanie na sferze. A ponieważ projekt powstawał w okresie wielkanocnym, motywem przewodnim zostało ozdabianie pisanek. W 2010 roku zespół Eggbot połączył siły z Windellem Oskayem i Lenore Edman z Evil Mad Scientist Laboratories, aby wprowadzić nowy zestaw Eggbot 2.0 – nową wersję z wieloma udoskonaleniami.

 

 

Oprogramowanie EggBot pozwala kontrolować robota z poziomu Inkscape — darmowego programu ilustracyjnego — na komputerach Mac, Windows lub Linux. Można narysować obraz bezpośrednio lub zaimportować projekty z innych programów. Można również sterować EggBotem bezpośrednio z wielu innych programów, które mają możliwość wysyłania poleceń szeregowych przez port USB. Korzystając z naszego opcjonalnego akcesorium elektro-kistka (dozownik gorącego wosku), można nawet tworzyć tradycyjne zdobione jajka metodą woskowania i barwienia. Dostępne jest również diamentowe narzędzie do grawerowania, które może wytrawiać i grawerować twarde materiały, takie jak szkło i kamień.

 

Standardowy uchwyt na długopis dołączony do zestawu EggBot zaprojektowano tak, aby pasował do różnych długopisów artystycznych, w tym długopisów Sharpie Ultra Fine Point. W rzeczywistości może więc pasować do prawie każdego długopisu o podobnym rozmiarze. W przypadku chęci użycia niepasującego długopisu, uchwyt na długopis jest wykonany z drewna i można go powiększyć według własnego gustu.

 

Egg-bot ma wbudowane 16-krotne mikrokroki sterownika wraz z silnikami krokowymi o 200 krokach/obrót. Zapewniają one łączną rozdzielczość 3200 kroków/obrót w obu osiach. Do zestawu EggBot dołączono uniwersalny zasilacz z wtyczką w stylu amerykańskim, kabel USB i jeden czarny marker Sharpie.

 

Jednym z celów Eggbota jest nauczanie elektroniki, mechaniki i oprogramowania potrzebnego do budowania własnych projektów sterowania ruchem. Ten projekt ma być inspiracją do odkrywania rozwijającej się dziedziny robotyki domowej jako medium dla nauczycieli, artystów i twórców.

 

 

Źródło: evilmadscientist, egg-bot.com

Zobacz też: Nie mogę spać – rozwiązaniem może być Somnox 2

 

Zobacz też:


Największe Targi Automatyki Przemysłowej i Robotyki w Polsce!
Czy roboty przewyższają koszty zatrudnienia?
Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw