Wykrywanie mikroplastiku za pomocą sztucznej inteligencji


Mikroplastiki to małe fragmenty plastikowych śmieci, które często niestety znajdują się w żywności. Ich spożycie powoduje negatywne skutki dla zdrowia, takie jak ból brzucha, nudności i wymioty. 

Do wykrywania mikroplastiku w terenie służy specjalny zestaw, który zawiera przenośny spektroskop Ramana. To urządzenie pozwala zidentyfikować konkretną substancję na podstawie widma rozpraszania światła. Jednakże, ze względu na obecność dodatków produkcyjnych i wypełniaczy, mikroplastiki mogą być trudne do zidentyfikowania. Dzieje się tak, ponieważ materiały dodawane w procesie otrzymywania tworzywa zacierają emitowany przez nie sygnał. 

Z pomocą przychodzi sztuczna inteligencja. Wykorzystywanie AI do wykrywania mikroplastiku daje skuteczniejsze rezultaty niż stosowanie obecnych metod. Naukowcy opracowali narzędzie o nazwie PlasticNet, które skanuje mikroplastiki o 50% szybciej niż poprzednie metody oraz z 20% większą dokładnością. Dodatkowo, AI posiada wiedzę na temat 8 000 odmian plastiku.  

Podczas testów sztuczna inteligencja bez problemu sklasyfikowała 11 rodzajów popularnych tworzyw sztucznych. Warto zaznaczyć, że podczas tej klasyfikacji wykazała się ponad 95% dokładnością oraz 92% dokładnością w przypadku tworzyw sztucznych uszkodzonych przez obecność dodatków. Dlatego AI PlasticNet jest szybszym i skuteczniejszym sposobem wykrywania mikroplastiku niż sprawdzanie ręczne. 

Źródło: Arta Alba “Detecting plastic particles with artificial intelligence: an advantage for the food industry?”

https://artaalba.ro/en/detection-of-plastic-particles-with-the-help-of-artificial-intelligence-an-advantage-for-the-food-industry/

(dostęp: 10.01.2024)

Zobacz też:


Dlaczego pasta lutownicza często sprawia problemy techniczne?
Grupa RENEX na stoisku Yamaha podczas targów MOTEK 2024
Sztuczne oko zrewolucjonizuje widzenie robotów
Stwórz przedsiębiorstwo przyszłości z naszym audytem technologicznym – wywiad z MultiProjekt Automatyka
Chwytak do automatycznego zbierania jabłek
Dofinansowanie na robotyzację i cyfryzację przedsiębiorstw
Robot wspierający rehabilitację pacjentów
Zautomatyzowany robot inicjuje nowe badania genetyczne
Relacja z targów Warsaw Industry Automatica