Grupa studentów zrzeszona w zespole Legendary Rover zajęła drugie miejsce w międzynarodowych zawodach IRDC. Organizatorzy postawili przed uczestnikami trudne zadanie, ponieważ mieli zbudować marsjańskiego łazika do eksploracji tamtejszych jaskiń.
International Rover Design Challege (IRDC) są zawodami organizowanymi przez Mars Society South Asia. Przeznaczone są dla studentów, którzy za zadanie mają skonstruowanie marsjańskiego łazika. W tym roku studenci mieli zbudować pojazd zdolny do eksploracji marsjańskich jaskiń, które powstały gdy czerwona planeta była jeszcze aktywna wulkanicznie.
Studenci z grupy Legendary Rover z Politechniki Rzeszowskiej startowali w tych zawodach po raz pierwszy więc zajęcie przez nich drugiego miejsca tym bardziej cieszy. W skład grupy wchodzą:
- Hubert Gross – lider projektu,
- Kamil Ziółkowski i Michał Słomiany – odpowiedzialni za nawigację, skanowanie powierzchni jaskiń oraz komunikację,
- Adam Szelec, Marcin Machowski i Miłosz Bar – konstruktorzy kół i zawieszenia,
- Nikodem Drąg – konstruktor manipulatora,
- Michał Radawiec i Konrad Kij – projektanci systemu rakietowego do poboru próbek,
- Łukasz Bańczyk i Kamil Siek – opracowanie systemu zasilania,
- Aleksandra Wanat – opracowanie systemu wizji i fotografii,
- Jakub Kędzierski – projekt dwustopniowej przekładni cykloidalnej jako element manipulatora,
- Iwona Grzymysławska – redakcja tekstu i układ raportu
- Ignacy Cofała – wykonanie animacji z modelem łazika
Polscy studenci w światowej czołówce
Wymagania konkursowe dotyczące łazika będącego w stanie poruszać się i eksplorować marsjańskie jaskinie wpisują się obecny trend panujący wśród naukowców. Widzą w nich bowiem idealne miejsca na założenie stałej bazy na Marsie. Takie umiejscowienie jest ułatwieniem, ponieważ nie wymaga ono budowania habitatów chroniących ludzi przed działaniem choćby wysoce szkodliwego promieniowania kosmicznego. Z punktu widzenia przyszłej bazy na czerwonej planecie eksploracja jaskiń jest w tej chwili najważniejszym kierunkiem dla przyszłych wypraw marsjańskich.
Członkowie grupy Legendary Rover mówią, że zaprojektowanie łazika służącego do eksploracji jaskiń znacząco różniło się od projektów pojazdów zdolnych poruszać się po powierzchni Marsa. Przede wszystkim trzeba było zwrócić uwagę na fakt całkowitych ciemności panujących w jaskini, co uniemożliwia w pełni bezpieczne poruszanie się. Największym wyzwaniem w takich projektach jest układ jezdny. Konstruktorzy Adam Szelec, Miłosz Bar i Marcin Machowski wykorzystali koła ze specjalnie uformowanej blachy sprężynowej. W wyniku nacisku na podłoże koła te odkształcają się podobnie jak gąsienice.
Wymagania organizatorów konkursu były wysokie, ponieważ łazik każdej drużyny musiał wykonać rozpoznanie terenu oraz jego skan, a także pobrać próbkę z sufitu jaskini o wysokości 50 metrów. Dodatkowo łazik musiał dokonać pomiaru składu atmosfery, temperatury oraz być w stanie komunikować się z bazą położoną o niedaleko jaskini.
I to właśnie ten ostatni aspekt był wyjątkowo trudnym wyzwaniem dla polskich studentów. Baza była oddzielona od łazika nie tylko atmosferą, ale także grubą warstwą skał bazaltowych, a to znacznie utrudniało komunikację. W celu sprawnego komunikowania się wykorzystano system, który obecnie stosuje się w kopalniach tj. Through-the-Earth (TTE). Wykorzystuje on fale ULF o niskiej częstotliwości.
Jak pobrać próbki?
Jednym z najciekawszych rozwiązań dotyczyło systemu pobierającego próbkę z sufitu. Rzeszowscy studenci zdecydowali się na zastosowanie systemu składającego się z małej wyrzutni pneumatycznej oraz mechanizmu, który ustawiał kąt wyrzutni oraz rakiety. Rakieta zawiera pojemnik, który pobiera odłamki skał podczas uderzenia w sklepienie jaskini.
Jakub Kędzierski zaznacza z kolei, że nowością było zastosowanie przekładni cykloidalnej w ramieniu robotycznym łazika. Dzięki temu studenci byli w stanie skonstruować stosunkowo niewielką konstrukcję o małej masie i dużej precyzji pozycjonowania. Będzie to ważne, gdy pojawi się potrzeba odzyskania konstrukcji po jej powrocie na Ziemię.
Jak widać projekt rzeszowskich studentów był głęboko przemyślany i bardzo zaawansowany. W całej historii Legendary Rover zwycięstwo w International Rover Design Challege jest największym sukcesem. Życzymy oczywiście dalszych sukcesów!
Źródło: urania.edu.pl, Legendary Rover Team
Autor: Mateusz Tomanek